18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

GROZA W AFGANISTANIE

PILNE. TALIBOWIE ZDOBYLI OSTATNI BASTION! Teraz ruszą na świat?

Emilia Waszczuk
06.09.2021  08:11
Talibowie podbili ostatni bastion? Niepokojące doniesienia z Afganistanu
Talibowie podbili ostatni bastion? Niepokojące doniesienia z Afganistanu Fot: AP/Associated Press/East News

Talibowie przejęli już cały Afganistan - już nawet ostatni niezdobyty bastion Pandższir jest ponoć pod ich władaniem. A to nie jedyne koszmarne doniesienia z objętego terrorem kraju.

Zaczął się wrzesień, a z nim jeszcze większe problemy - Talibowie, którzy przejęli Afganistan, dawali światu czas na ewakuację z kraju do 31 sierpnia. Nie wszyscy zdążyli uciec i teraz dochodzi ponoć do brania zakładników. Kilka samolotów, które były ostatnią deską ratunku dla dyplomatów i ich afgańskich współpracowników, utknęło na lotniskach.

Na domiar złego Talibowie poinformowali właśnie, że pod ich władaniem jest już calutki kraj. Podobno zdobyli ostatni bastion, zaciekle broniący się dotąd Pandższir. Atak na Dolinę Pandższiru trwa już od kilku dni, opór wojsk NFO (Narodowego Frontu Oporu) właśnie został podobno przełamany.

Ostatnia twierdza najemnego wroga, prowincja Pandższir, została całkowicie podbita

- podał w poniedziałek rzecznik Talibów Mudżahid Zabihullah.

Taibowie idą na wojnę?

Mężczyzna zapewnił przy tym, że mieszkańcy Doliny nie będą w żaden sposób dyskryminowani i razem z Talibami będą mogli tworzyć nowy Afganistan. Jednocześnie z Kabulu dobiegają pierwsze doniesienia o prześladowaniach osób wywodzących się w Pandższiru.

Ale to dalej nie koniec - zaledwie kilkadziesiąt minut po oświadczeniu Talibów, pojawił się sygnał od ich przeciwników, którzy obiecują Afgańczykom wolność i zapewniają, że opór trwa, Pandższir dalej się broni.

Nasze oddziały są obecne we wszystkich strategicznych miejscach doliny i walczą nadal. Zapewniamy Afgańczyków, że walka z talibami i ich sojusznikami będzie trwała aż do zwycięstwa sprawiedliwości i wolności - podali na Twitterze (Onet.pl).

Tymczasem już wiadomo, że Talibowie weszli w posiadanie niezliczonych ilości broni i sprzętu, pozostawionych w Afganistanie przez ewakuujących się Amerykanów. Czy stworzą swoją własną, przerażająco niebezpieczną armię i po zdobyciu całego Afganistanu zaczną atakować inne kraje?

Czytaj także