18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

niepokojące doniesienia

Tajemnicza choroba atakuje dzieci. Maluchy umierają w mękach

Emilia Waszczuk
28.04.2020  17:03
Tajemnicza choroba atakuje dzieci. Maluchy umierają w mękach
Tajemnicza choroba atakuje dzieci. Maluchy umierają w mękach Fot: JPC-PROD/Shutterstock

W Wielkiej Brytanii pojawił się kolejny po koronawirusie problem. To "nieznany stan zapalny", który atakuje dzieci. Niestety, jest zabójczy i zaobserwowano go w kolejnych krajach. 

W czasie gdy cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa SARS-COV-2, zapominamy o innych niebezpiecznych wirusach i chorobach. W Demokratycznej Republice Konga odradza się ebola. W Wielkiej Brytanii pojawiła się tajemnicza, nieznana dotąd choroba dzieci.

Jej przebieg jest nagły i może wymagać natychmiastowej hospitalizacji. Niestety, części maluchów nie udało się pomóc - zmarły. Schorzenie jest podobne do zespołu wstrząsu toksycznego.

U dzieci dochodzi do wielonarządowego stanu zapalnego. Objawia się on:

  • wysoką temperaturą,
  • niskim ciśnieniem krwi,
  • wysypką,
  • trudnościami z oddychaniem,
  • nieprawidłową pracą serca,
  • nieprawidłowymi wynikami krwi,
  • a u części pacjentów także problemami żołądkowo-jelitowymi.

Dzieci umierają

Wstępnie lekarze zaniepokoili się, że zapalenie, które wymaga podłączania dzieci do respiratorów, wywołane jest koronawirusem SARS-COV-2. Czy tak jest w rzeczywistości? Do końca nie wiadomo. Istnieją obawy, że to zupełnie nowa choroba - tylko u części chorujących potwierdzono zakażenie patogenem.

Jest pewna liczba dzieci, które zmarły, a nie miały chorób współistniejących. To nowa choroba, która naszym zdaniem może być spowodowana przez koronawirus. Nie jesteśmy w 100 procentach pewni, ponieważ niektóre osoby, które na to zachorowały, nie uzyskały pozytywnego wyniku, więc robimy teraz wiele badań, ale jest to coś, o co się martwimy

- powiedział minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock.

Ministerstwo Zdrowia Wielkiej Brytanii apeluje do rodziców o wzmożoną czujność. Do ostrego zapalenia u dzieci dochodzi nagle, a maluchy muszą jak najszybciej trafić na oddział szpitalny.

Podobne przypadki wielonarządowego stanu zapalnego zaobserwowano także u małych pacjentów w Hiszpanii i Włoszech. Włosi zwrócili jednak uwagę na fakt, że objawy są typowe dla Choroby Kawasakiego - schorzenia, które z niewiadomych przyczyn atakuje dzieci w Azji. Jeśli jednak zapalenie ma związek z koronawirusem, rzuca to na niego całkiem nowe niepokojące światło. Dotąd uważano bowiem, że dla dzieci jest on niegroźny!

logo Tu się dzieje