18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Makabra

Talibowie ZAATAKUJĄ POLSKĘ?! Trwa akcja ewakuacyjna

19.08.2021  17:06
Afganistan ogarnięty strachem
Afganistan ogarnięty strachem Fot: AP/Associated Press/East News source

Talibowie, którzy przejęli władzę w Afganistanie, pójdą krok dalej i będą chcieli podbić kolejne kraje? Czy Polska jest obecnie bezpieczna? Wiele osób szuka odpowiedzi na to pytanie.

Afganistan znajduje się aktualnie w tragicznej sytuacji. Wojska amerykańskie opuściły jego teren po prawie 20 latach stacjonowania, a Talibowie przejęli władzę w kraju. 

W najgorszej sytuacji znajdują kobiety i dzieci, których dotyka najwięcej skandalicznych zasad wprowadzonych przez religijnych ekstremistów. Ludzie w rozpaczy i panice opuszczają swoje domy i starają się wydostać za granicę. Prezydent Afganistanu również uciekł z kraju. Pojawiają się też pierwsze doniesienia o potencjalnej III wojnie światowej. W Uzbekistanie prawdopodobnie zestrzelono afgański samolot wojskowy.

Afganistan a sprawa polska

Początkowo Polska zamilkła po przejęciu Afganistanu przez Talibów. Kraje europejskie boją się, że ekstremiści ruszą na podbój innych państw w imię wyznawanych przez siebie zasad religijnych. Aktualnie nasz kraj ruszył z pomocą uwięzionym w Afganistanie ludziom — czy tym samym narażamy się na gniew Talibów?

Aktualnie do Afganistanu latają już polskie samoloty wojskowe. Mają one pomóc w ewakuacji osób znajdujących się na rządowych listach. O wszystkim na bieżąco informują przedstawiciele rządu.

W tej chwili na liście osób do ewakuacji jest około 100 takich osób, które współpracowały, czy to z Polskim Kontyngentem Wojskowym, czy z naszą placówką. Natomiast ta sytuacja jest dynamiczna

– powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o to, ile osób zabiorą polskie samoloty.

Słowa o "dynamicznej sytuacji" przerażają wiele osób. Czy oznacza to ryzyko wojny z Afganistanem? Państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli z Afganistanu. Na terenie lotniska stłoczyło się kilkuset cywilów afgańskich, którzy chcą uciec z kraju przed Talibami. Na razie nie pojawiają się żadne oficjalne stanowiska mówiące o ryzyku.

Czytaj także