18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ISIS w podstawówce

Terroryści uczyli w szkole w Europie. Chcieli wykorzystać dzieci?

13.12.2019  11:26
Terroryści w szkole chcieli rekrutować dzieci? Podstawówka zamknięta!
Terroryści w szkole chcieli rekrutować dzieci? Podstawówka zamknięta! Fot: Value Stock Images/East News

Skandal w Szwecji. Szkoła podstawowa w kadrze pedagogicznej miała osoby powiązane z ISIS i terrorystami. Czy dzieci były poddawane islamskiej radykalizacji?

Szwedzka inspekcja szkolna Skolinspektionen zdecydowała, że prywatna szkoła muzułmańska Vetenskapskolan (wcześniej Safirskolan) w Goeteborgu zostanie zamknięta w trybie natychmiastowym. Jak wynika z raportu służb specjalnych SAP, w placówce dzieci uczyli bojownicy ISIS.

Założycielem szkoły był Abdela-Nassera el-Nadi. Niedawno został on aresztowany za salafizm i powiązania z radykalnymi imamami. Służby uznały Nadiego za zagrożenie i ma zostać wydalony z kraju.   

Co prawda szkoła zmieniła nazwę i pojawił się nowy dyrektor Jihane Jdidi, ale był on blisko powiązany z Nadim i ma podobne islamskie poglądy. Inspektorat Szkolny i szwedzkie służby obawiały się, że dzieci mogą być poddawane radykalizacji, a nawet rekrutowane przez terrorystów z ISIS.

Szwedzkie media ujawniły, że w szkole pracowały 4 osoby, które wróciły z Syrii i brały tam udział w wojnie. Wkrótce potwierdzono, że kolejnych 7 nauczycieli było powiązanych z ekstremistycznymi środowiskami. Co gorsza, na konto nowego dyrektora szkoły przelewano pieniądze z Arabii Saudyjskiej.

Szkoła została zamknięta, a służby starają się znaleźć miejsca dla 450 dzieci w innych placówkach.

Zobacz także

logo Tu się dzieje