18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kto dostanie spadek?

Testament królowej. Zostawiła szokujący majątek

Wojciech Kozicki
09.09.2022  09:40
Testament królowej Elżbiety II. Zostawiła szokujący majątek
Testament królowej Elżbiety II. Zostawiła szokujący majątek Fot: REX/David Thompson/EAST NEWS

Królowa Elżbieta II nie żyje, ujawniono nowe informacje o pogrzebie i operacji London Bridge. Żałoba, smutek, pożegnanie, łzy… ale też ogromny majątek królowej i testament, na który czeka rodzina królewska. Kto odziedziczy po niej królewską fortunę?

Zmarła królowa Elżbieta II, ujawniono już informacje o pogrzebie, ale rodzina królewska poza żałobą i pożegnaniem musi zająć się również kwestiami spadkowymi. Brytyjska królowa zostawiła po sobie zatrważający majątek, który trzeba rozdysponować zgodnie z jej wolą. Jak wygląda testament królowej Elżbiety II i kto dostanie pieniądze oraz posiadłości?

Testament królowej Elżbiety II. Wielki smutek i ogromny majątek

Królewski testament jest oczywiście objęty ścisłą tajemnicą i nie zostanie ujawniony. Brytyjski polityk Baker zdradził, że królewskie testamenty w Wielkiej Brytanii trzymane są w metalowym sejfie za żelazną bramą w Somerset House. Zasada tajemnicy dla wszystkich testamentów królewskich została ustanowiona w 2002 roku podczas tajnej rozprawy sądowej.

Co w takim razie zostawiła po sobie królowa Elżbieta II? Brytyjskie media piszą, że ktoś odziedziczy po niej luksusowe posiadłości, bezcenne dzieła sztuki oraz farmy wiatrowe. W jej posiadaniu była jedna z najcenniejszych kolekcji biżuterii na świecie, na którą składa się 98 broszek, 46 naszyjników i 37 bransoletek. Nieoficjalnie mówi się, że godnie z listą Sunday Times 2022, królowa Elżbieta II zgromadziła majątek szacowany na około 370 milionów funtów (426 milionów dolarów). Do tego dochodzi majątek, który odziedziczyła po swojej matce.

Lokaty bankowe, akcje i obligacje w banku Coutts. Oczywiście fakt co i w jakiej formie królowa inwestowała, jest ścisłą tajemnicą. Potwierdzona informacja to taka, że Elżbieta II zgadza się na inwestycje wyłącznie w te firmy, które nie wywołują kontrowersji. Oprócz tego monarchini była właścicielką prywatnego majątku szacowanego na ponad 300 mln funtów. Na całość dobytku składają się także m.in. liczne dzieła sztuki, luksusowe posiadłości, stajnie z lata tresowanymi końmi - pisze Onet.pl. 

Agencja AFP podaje nieoficjalnie, że prywatny majątek po śmierci królowej Elżbiety II odziedziczy król Karol. Zgodnie z brytyjskim prawem, nie będzie musiał płacić podatku spadkowego. Jeśli chodzi o oficjalne rezydencje, posiadłości królewskie, zbiory sztuki i królewskie archiwa, to zachowa je monarchia jako instytucja.

Jak informuje australijski magazyn "New Idea", testamenty królewskie są objęte ścisłą tajemnicą i nie zostaną upublicznione – pisze Wirtualna Polska.

Czytaj także