18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

A Brytyjczycy biedują

Ile po królowej odziedziczył król Karol? Szok!

Wojciech Kozicki
19.09.2022  09:29
Jaki majątek zostawiła po sobie królowa Elżbieta i ile odziedziczył król Karol po matce?
Jaki majątek zostawiła po sobie królowa Elżbieta i ile odziedziczył król Karol po matce? Fot: David Hartley/Rupert Hartley / R/EAST NEWS

Królowa Elżbieta II zostawiła po sobie niezwykły majątek i testament. Jej fortuna zostanie odziedziczona przez króla Karola, a brytyjskie media ujawniły ile pieniędzy dostanie po śmierci królowej. Nie wszyscy Brytyjczycy są zadowoleni…

Wiadomo już jaki testament i majątek zostawiła po sobie królowa Elżbieta II. Rodzina królewska trzyma szczegóły testamentu pod kluczem, ale brytyjskie media oszacowały ile może dostać król Karol. Telewizja Sky ujawnia, że królowa matka zostawiła mu 350 mln funtów. Tymczasem amerykański magazyn biznesowy „Forbes” ujawnił, że król Karol po śmierci królowej Elżbiety dostanie 450 mln funtów. Na tę kwotę składają się nie tylko pieniądze, ale także zamki Sandringham i Balmoral, stadnina koni, kolekcja biżuterii, klejnoty oraz dzieła sztuki.

Zarobki króla Karola i rodziny królewskiej. Droga monarchia

Król Karol i tak do biednych nie należy. Ma prawo do 22 milionów funtów rocznego dochodu osobistego, który jest generowany przez fundację księstwa Lancaster poprzez dzierżawę pól i lasów. Nie musi płacić podatku od swoich dochodów. Nie zapłaci też podatku od spadku, który zostawiła mu królowa.

To dlatego, gdy w piątek król odwiedził walijskie miasto Cardiff, ktoś z tłumu krzyknął, że „płacimy za paradę 100 milionów, a nie mamy za co ogrzać mieszkań”. Warto przypomnieć, że król Karol niedawno zapowiadał zmniejszenie liczby aktywnych członków rodziny królewskiej, by ograniczyć koszty utrzymania rodziny królewskiej w dobie kryzysu.

Cała fortuna rodziny królewskiej szacowana jest na 28 miliardów funtów, na które składają się m.in. Pałac Buckingham, centra handlowe czy 12-milowa strefa wokół brytyjskiego wybrzeża

Sam suweren nie może wydać tych pieniędzy. Największa część majątku jest zainwestowana w fundację Crown Estate i jest kontrolowana przez agencje rządowe i radę nadzorczą. 75 procent zysków z fundacji trafia do państwa. Pozostałe 25 procent otrzymuje król jako Souvereign Grant, czyli rodzaj alimentów. W ubiegłym roku było to około 80 mln funtów. Z tych pieniędzy wypłacane są pensje dla 400 pracowników królewskiego gospodarstwa domowego, utrzymywane są zamki, finansowane koszty podróży, elektryczności, wody i telekomunikacji – wyjaśnia Wirtualna Polska.

Czytaj także