18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Śmierć w Dolomitach

Tragedia w górach. 6 osób nie żyje [WIDEO]

Wojciech Kozicki
04.07.2022  11:30
Tragedia w Dolomitach. Śmierć podczas wędrówki na szczyt Marmolady
Tragedia w Dolomitach. Śmierć podczas wędrówki na szczyt Marmolady Fot: Andrzej Zbraniecki/East News, Twitter

Śmierć w górach i tragedia w Dolomitach. Wielki kawał lodu z prędkością 300 kilometrów na godzinę spadł na turystów próbujących zdobyć najwyższy szczyt Dolomitów. Włoskie władze podały pierwsze oficjalne informacje o liczbie ofiar śmiertelnych.

Tragedia w Dolomitach. Blok alpejskiego lodowca spadł w niedzielne popołudnie na turystów na popularnym górskim szlaku. Próbowali zdobyć akurat szczyt Marmolada. Włoskie władze potwierdziły śmierć 6 osób. 8 osób zostało rannych i trafiły do kilku szpitali w regionach Trentino-Alto Adige i Veneto. Wiadomo również, że jedna osoba jest w stanie krytycznym.

Tragedia w Dolomitach. Wiele osób nie żyje

Służby ratunkowe pracują w pobliżu Punta Rocca, sprawdzając, czy w momencie zejścia lodowej lawiny nie było tam innych wspinaczy. Wcześniej Narodowy Korpus Ratownictwa Alpejskiego i Jaskiniowego napisał na Twitterze, że w poszukiwania w obszarze obejmującym szczyt góry Marmolada zaangażowanych jest co najmniej pięć helikopterów i psy ratownicze.

Włoska agencja prasowa ANSA podała, że ciała zabitych wspinaczy wydobyto spod lodu i zabrano w dół rzeki. W niektórych przypadkach do identyfikacji ofiar konieczne będą badania DNA. Wśród zabitych zidentyfikowano dotąd trzech Włochów oraz obywateli Czech, Niemiec i Rumunii.

Podano, że przyczyną oderwania się bryły lodu mogły być intensywne upały, które dręczą Włochy od początku czerwca. W ostatnich dniach temperatury na szczycie przekroczyły 10 stopni Celsjusza. Alpine-Adriatic Meteorological Society podejrzewa, że lodowiec uległ destabilizacji u podstawy z powodu dużej ilości wody topniejącej po tygodniach ekstremalnie wysokich temperatur.

Oderwanie się bryły spowodowało otwarcie szczeliny na lodowcu. Zagrożonych było około 15 osób – przekazały włoskie służby ratunkowe na Twitterze.