18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mówią: "Dość"

Turcja ZMIENIA NAZWĘ KRAJU. Ma serdecznie dość indyka

05.06.2022  10:56
Turcja zmienia swoją nazwę!
Turcja zmienia swoją nazwę! Fot: givaga/Shutterstock

Turcja ma dość! W języku angielskim nazwa tego kraju kojarzy się z... indykiem. Naród mówi dosyć i domaga się zmiany, która zakończy takie konotacje.

Wchodzimy w nową rzeczywistość! Niezbyt często zdarza się, żeby jakiś kraj zmienił swoją nazwę, ale dokładnie na taki ruch zdecydowała się teraz Turcja. Kraj ma dosyć skojrzeń z indykiem!

Zwróciliśmy się do ONZ i innych organizacji z wnioskiem, by międzynarodowa nazwa naszego kraju brzmiała odtąd nie "Turkey" (z języka angielskiego), ale "Turkiye" (z języka tureckiego)

- oświadczył szef dyplomacji Turcji Mevlut Cavusoglu.

Turcja zmienia swoją nazwę!

"Przygotowaliśmy grunt na rzecz przeprowadzenia tej zmiany. Umożliwiliśmy ONZ, innym organizacjom międzynarodowym i państwom dostrzeżenie, jak ta modyfikacja wygląda (w praktyce). Kampania promocyjna linii lotniczych Turkish Airlines pod nazwą "Hello Turkiye" cieszyła się dużym zainteresowaniem i została zauważona przez ponad 30 mln osób" - poinformował turecki minister.

Zmiany zostały już zapoczątkowane w Turcji. Prezydent kraju nie chce już, by nazwa państwa była mylona z... indykiem (po angielsku "turkey" to indyk). Faktycznie, dla polityków musi być to wybitnie frustrujące.

Skojarzenie z ptakiem naprawdę denerwuje Erdogana i jego otoczenia - powiedział "The Week" Selim Koru, pracownik Instytutu Badań Polityki Zagranicznej Turcji. Wcześniej na podobną zmianę zdecydował się rząd Czech. Oprócz oficjalnej międzynarodowej nazwy państwa "Czech Republic" dopuszczono stosowanie określenia "Czechia".

Oswoicie się z tymi zmianami?