18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sułtan w natarciu

Turcja grozi krajowi NATO! „Przyjdziemy do was w środku nocy”

07.10.2022  18:02
Turcja grozi swoim sąsiadom
Turcja grozi swoim sąsiadom Fot: Kitnha/Shutterstock, EvrenKalinbacak/Shutterstock, Darko Bandic/Associated Press/East News

Jak podaje Wirtualna Polska, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził swojemu sąsiadowi, Grecji, atakiem, mimo że oba kraje należą do NATO. Sułtan oskarżył Ateny o militaryzację wysp na wschodzie Morza Egejskiego.

Niezależnie od tego, jaki kraj nas niepokoi, jakikolwiek kraj nas zaatakuje, naszą reakcją zawsze będzie stwierdzenie: bez wątpienia moglibyśmy najechać wroga w środku nocy

– powiedział Erdogan w Pradze podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Prezydent Turcji grozi Grecji już od września, a niemieckie gazety przypominają, że zwrotu „przyjdziemy w środku nocy” używał w związku z operacjami wojskowymi w Syrii i Iraku.

Co ma Turcja do Grecji? Nie lubią się od zawsze

Konflikt między śródziemnomorskimi sąsiadami wynika ze sporu o wyspy na Morzu Egejskim. Turcja oskarża Grecję o okupację i zbrojenie obszarów, które mają pozostać zdemilitaryzowane. Wyspy zostały przekazane Grecji w 1923 i 1947 roku, lecz, według Turcji, jedynie pod warunkiem, że nie będzie tam armii. Jednakże nie chodzi jedynie o wojsko – pod wyspami znajdują się złoża naftowe, do których dostęp chciałaby mieć Ankara. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Aten:

Będziemy informować naszych sojuszników i partnerów o treści prowokacyjnych oświadczeń, aby było jasne, kto podważa spójność naszego sojuszu w niebezpiecznym okresie – stwierdziło greckie MSZ.