brawo!

UKRAIŃCY PRZEJĘLI NISZCZYCIELSKĄ BROŃ. Ocalili setki żyć

Emilia Waszczuk
04.03.2022  14:59
Ukraińcy przejęli superniszczycielską broń Rosjan
Ukraińcy przejęli superniszczycielską broń Rosjan Fot: AFP/EAST NEWS, zdjęcie ilustracyjne

Ukraińscy żołnierze Obrony Terytorialnej przejęli superniebezpieczny sprzęt rosyjskiej armii. Rosjanie mogli nim zamordować setki osób i zniszczyć liczne budynki.

Rosjanie od dziewięciu dni najeżdżają zbrojnie Ukrainę. Atakują miasta i wsie, mordują cywilów, rabują sklepy i banki. Co przerażające, już pojawiły się pierwsze informacje o gwałtach dokonywanych na Ukrainkach na podbitych terenach.

Wojna przeraża, ani Ukraińcy, ani Zachód nie potrafią zrozumieć motywów Władimira Putina. Już nawet Chiny apelują o pohamowanie, po tym, jak Rosja zaatakowała i ostrzelała elektrownię jądrową.

 Rosja traci cenny sprzęt

Według relacji służb ukraińskich (Rosja dane te zataja nawet przed własnymi obywatelami) Rosjanie stracili już blisko 10 tysięcy żołnierzy i tysiące sztuk sprzętu. Ukraińcy twardo odpierają ataki, niszczą wozy i broń wroga. Ale to nie wszystko.

Część pojazdów jest porzucana przez Rosjan. Niektóre z nich opuszczane są przez uciekających lub poddających się żołnierzy, często są przy tym zaminowywane przez rosyjską armię, by Ukraińcy nie mogli ich przejąć. Niektóre psują się, kończy im się paliwo lub... grzęzną w błocie.

Ukraińcy przejęli niszczycielską broń

Tak stało się z całą kolumną rosyjskiego sprzętu, którą przechwycili Ukraińcy. Przy sprawdzaniu pozostawionej przez Rosjan broni doznali szoku - wśród wozów znaleźli w pełni załadowane pociskami systemy BM-21 Grad.

To niszczycielska broń, którą Rosja wykorzystuje do ostrzału miast. Pociski wystrzelone z niej niszczą nie pojedyncze budynki. a nawet całe osiedla i mogą zabić setki, jeśli nie tysiące osób. W ostatnich dniach Rosjanie pokazali z ogromną mocą, jak zabójcza jest to broń i jakich zniszczeń może dokonać, atakując nią dzielnice mieszkalne miast na zachodzie Ukrainy.

Czytaj także