18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Szokujące, ale nie zaskakujące"

USA: masakra w Buczy to jeszcze nie ludobójstwo

05.04.2022  10:11
Masakra w Buczy to nie ludobójstwo? Szokujące stanowisko USA
Masakra w Buczy to nie ludobójstwo? Szokujące stanowisko USA Fot: JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Masakra w Buczy to jeszcze nie ludobójstwo – tak przynajmniej uważa rząd USA. Chociaż udostępniono makabryczne zdjęcia i nagrania wideo, dokumentujące zbrodnie Rosjan na ukraińskiej ludności cywilnej, Jake Sullivan nie widzi w tym „systemowego i masowego mordowania Ukraińców”. 

Masakra w Buczy wstrząsnęła światem, a potworne nagrania wideo i zdjęcia ukazują zbrodnicze działania rosyjskich zwierząt w mundurach. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan na konferencji prasowej stwierdził jednak, że "nie widział w masakrze działań systemowych zmierzających ku temu, by pozbawić życia Ukraińców w sposób masowy". Podkreślił, że prezydent USA Joe Biden monitoruje sytuację, a wcześniej nazwał masakrę zbrodnią wojenną.

Masakra w Buczy i oficjalne stanowisko USA. Zwycięstwo Putina?

Wypowiedź Sullivana to oficjalnie stanowisko rządu USA przedstawione na konferencji prasowej. Jego zdaniem, nie było „automatycznego mechanizmu”, ale wnioski mogą się zmienić, gdy zostaną ujawnione kolejne fakty i dowody na rosyjskie zbrodnie. Ocenił, że mordy dokonane przez Rosjan „są szokujące, ale nie zaskakujące”, ponieważ były planowane, a amerykański wywiad jeszcze przed rozpoczęciem wojny ostrzegał, że Władimir Putin planował masakry na terytorium Ukrainy.

Widzieliśmy zbrodnie, zbrodnie wojenne, nie widzieliśmy za to działań systemowych zmierzających ku temu, by pozbawić życia Ukraińców w sposób masowy. Ale będziemy to monitorować. Nie ma tutaj automatycznego mechanizmu. Im więcej odkryjemy faktów, tym bardziej mogą zmieniać się nasze wnioski. Będą one bazowały na dowodach. Masakra w Buczy to jednak nie efekt decyzji pojedynczej jednostki albo przypadkowy i jednorazowy akt. Uważamy, że to jest część planu, który teraz widzimy w akcji w postaci tych okropnych obrazów  – oświadczył doradca Joe Bidena. (Radio ZET)

Jake Sullivan na konferencji prasowej ujawnił również, że rosyjskie wojsko przegrupowuje się na terytorium Białorusi. Władimir Putin chce otoczyć i zniszczyć siły ukraińskie w Donbasie. To dlatego USA będą dalej dostarczać Ukrainie broń, chociaż nie wiadomo o jaki dokładnie typ broni chodzi. USA wykluczyły tylko przekazanie polskich MiG-ów-29 z amerykańskiej bazy Ramstein w Niemczech. 

Rosyjskie siły już są w drodze spod Kijowa na Białoruś, gdzie Rosja przygotowuje się do rozmieszczenia na froncie dziesiątek dodatkowych batalionowych grup taktycznych, złożonych z dziesiątków tysięcy żołnierzy. Choć Rosja będzie miała przewagę liczebną, to nie znaczy to, że jej ofensywa musi zakończyć się sukcesem, bo ukraińskie siły sprawowały się dotąd "nadzwyczajnie dobrze" – powiedział Jake Sullivan.

Czytaj także