18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa wojna?

USA ostrzegają przed "kosmicznym zagrożeniem". Robi się groźnie

14.09.2021  18:43
Nowe zagrożenie w kosmosie
Nowe zagrożenie w kosmosie Fot: Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock

Siły Kosmiczne USA ostrzegają przed zagrożeniami na orbicie, których autorem mogą być Chiny. Wraz z narastającym na świecie napięciem, Pekin może wykorzystać swoją technologię do sparaliżowania łączności i zachwiania bezpieczeństwem.

Szef US Space Force generał John Raymond w rozmowie z Asia Nikkei stwierdził, że aktualna sytuacja na orbicie jest coraz bardziej niepokojąca. Wojskowy uważa, że Chiny mają już wiele narzędzi, które mogą naruszyć bezpieczeństwo na świecie.

Jestem przekonany, że te zdolności, które rozwijają, zostaną przez nich wykorzystane w ich wysiłkach w każdym potencjalnym konflikcie - zaznacza generał.

Pekin posiada między innymi stacje, dzięki którym mogą zakłócać sygnał GPS, a także rakiety, służące do niszczenia satelitów.

Chiny podbijają kosmos

Gen. Raymond zaznacza, że przestrzeń kosmiczna jest podstawą "instrumentów władzy narodowej, zarówno dyplomatycznych, ekonomicznych, informacyjnych, jak i narodowych.

W przeszłości przestrzeń kosmiczna była łagodnym, pokojowym królestwem, w którym nie występowały żadne zagrożenia. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, a przestrzeń kosmiczna jest kluczowym środowiskiem strategicznym - dodał szef US Space Force.

Wraz z rozwojem technologii satelity mają coraz większe znaczenie także w działaniach wojskowych. Odpowiadają one między innymi za śledzenie pocisków, ruchów wroga, a także komunikację między jednostkami.

Czytaj także
Przeczytaj więcej