18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wojenna tragedia

Cywile szykują koktajl młotowa. Będą bronić swojego kraju

Malwina Kossela
25.02.2022  19:56
Ukraińcy w Kijowie przygotowują się na odpór agresora
Ukraińcy w Kijowie przygotowują się na odpór agresora Fot: ADAM TUCHLINSKI/REPORTER

Walki na Ukrainie trwają całą dobę. Mieszkańcy Kijowa, którzy są teraz zgromadzeni głównie w metrze, nie mają pojęcia, co ich czeka. Szykują się na wszystko, sporządzają nawet koktajl młotowa do bronienia swojej ojczyzny.

Wojska ukraińskie nie poddają się. Niestety, siła wojsk rosyjskich jest miażdżąca i chociaż Ukraińcy wykazują się właśnie nadludzką determinacją, to cywile mają pełną świadomość, że nie mogą czuć się bezpiecznie.

Mieszkańcy Kijowa zdają sobie sprawę, że dzisiejszej nocy może ich czekać wszystko, dlatego mimo strachu - nie czekają bezczynnie. Wielu z nich przygotowuje siebie i swoich najbliższych do obrony.

Ukraińcy w Kijowie przygotowują się na odpór agresora

Wśród osób zdających relację z pierwszej linni frontu jest Mari Cheba - ukraińska wokalistka - która była w Kijowie, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Artystka opowiedziała o tym, jak w ostatnich godzinach zmieniło się życie w stolicy. "Nie wiemy, co będzie dalej, ale bardzo wierzymy w najlepszy scenariusz dla Ukrainy" - mówi.

"Dzisiaj bardzo wiele razy słyszałam, jak przelatują wojenne samoloty nad naszymi domami, ale nie wiemy, czyje są. Nie wiemy, co będzie dalej, ale bardzo wierzymy w najlepszy scenariusz dla Ukrainy. Nasi bliscy żyją w różnych częściach Ukrainy, u nich też jest napięta sytuacja. Nikołajew i Krzywy Róg. Rodzina męża w Nikołajewie wyniosła się do domu z piwnicą. Moi rodzice mieszkają w bloku w Krzywym Rogu. Mama jest nauczycielką i próbuje przeprowadzać lekcje online. Tata pracuje jako szef bezpieczeństwa w kopalni, normalnie chodzi do pracy..." - opisuje sytuację w innych częściach kraju Mari Cheba.

Tymczasem ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało na swoim oficjalnym profilu na Facebooku instrukcję sporządzania butelek zapalających, tzw. "koktajli Mołotowa". Tym samym namawia mieszkańców kraju do wykorzystania ich przeciwko rosyjskim agresorom.

Już wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał rodakom, że każdy, kto chce walczyć, otrzyma broń. "Damy broń każdemu, kto chce bronić kraj. Bądźcie gotowi wesprzeć Ukrainę na ulicach swoich miast" - napisał prezydent na Twitterze.

Być może przed Ukrainą są teraz kluczowe momenty dla jej dalszej historii.

logo Tu się dzieje