18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Putin zaciera ręce

Ukraina PRZEGRYWA WOJNĘ Z ROSJĄ. Dramat na wschodzie kraju

10.06.2022  14:26
Fatalne wieści ze wschodu Ukrainy
Fatalne wieści ze wschodu Ukrainy Fot: AP/Associated Press/East News

Ukraiński wywiad przyznaje, że Ukraina przegrywa wojnę na wschodzie kraju. Wróg ma kilkukrotnie więcej broni oraz artylerię o nawet kilkunastokrotnie większym zasięgu. Co więcej, siły zbrojne są już całkowicie zależne od broni przesyłanej z Zachodu.

Zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki przyznał, że na linii frontu Ukraina "przegrywa pod względem artylerii". Wojskowy w wywiadzie z "The Guardian" stwierdził, że to, co się dzieje na wschodzie to wojna artyleryjska.

Wszystko zależy teraz od tego, co Zachód nam daje. Ukraina ma jedno działo na 10-15 rosyjskich dział. Nasi zachodni partnerzy dali nam około 10 proc. tego, co mają - przekazał Skibicki.

Według Skibickiego żołnierze zużywają dziennie od 5 do nawet 6 tysięcy pocisków artyleryjskich. Zapasy ukraińskiej armii zostały już wyczerpane.

Ukrainie brakuje broni

Wadym Skibicki zaznacza, że Ukrainie pomóc mogą systemy rakietowe dalekiego zasięgu. Zdaniem władz do powstrzymania najeźdźców potrzeba 60 wyrzutni rakietowych, czyli o wiele więcej niż to, co obiecała Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Ukraina nadal nie informuje o swoich stratach wojskowych, choć ostatnio część danych ujawnił prezydent Wołodymyr Zełenski. Jak przyznał, każdego dnia na wojnie ginie około 60-100 ukraińskich żołnierzy, a kolejnych 500 zostaje rannych.