18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

dobre wieści?

Ukraina przejmuje kontrolę w wojnie? "Siły wroga się złamią"

Emilia Waszczuk
23.03.2022  13:37
Ukraina przejmie kontrolę w wojnie?
Ukraina przejmie kontrolę w wojnie? Fot: ANATOLII STEPANOV/AFP/East News

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że ukraińska armia wstrzymuje wojsko wroga i zaczyna zmuszać go do odwrotu. Jednocześnie twierdzą, że jeszcze chwila i Rosjanie się złamią.

Wojna Rosji z Ukrainą trwa już cztery tygodnie. Wszyscy zadają sobie pytanie, jakie będą kolejne kroki Władimira Putina i jak długo potrwa inwazja. Dopiero co pojawiły się informacje, że już za chwilę Rosjanom skończą się zapasy i będą zmuszeni do odwrotu. Czy jednak naprawdę można liczyć na taki scenariusz?

Rychły odwrót Rosji jest niestety mało prawdopodobny. Ukraińcy informują za to, że już niedługo Rosjanom zabraknie sił i środków do wojny. Kiedy? Niestety dopiero za kilka tygodni. Ale już widać światełko w tunelu.

Aktywna faza rosyjskiej inwazji załamie się do kwietnia

- ocenił w środę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Polityk poinformował, ze rosjanie stracili już 40 procent przygotowanych do wojny w Ukrainie wojsk.

Rosjanie słabną?

Wcześniej tego samego dnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował, że ich armia z powodzeniem powstrzymuje w wielu miejscach najazd wroga, a nawet zdarzają się przypadki zmuszania go do odwrotu. Ostatniej doby Rosjanie nie poczynili postępów w inwazji, w kierunku wołyńskim nie było żadnych znaczących działań wojennym, a w kierunku poleskim putinowcy umacniają zajęte pozycje i się przegrupowują.

Na Siewierszczyźnie, w związku z nieudaną próbą blokady Czernihowa, wróg próbuje odrobić znaczne straty i zorganizować wsparcie logistyczne dla swoich jednostek. Na kierunku browarskim okupanci kontynuują prace inżynieryjne oraz zaminowują infrastrukturę i obiekty cywilne

- podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na kierunku słobodzkim oddziały rosyjskich okupantów koncentrują swoje wysiłki na blokowaniu Charkowa i Sum oraz uzupełnianiu strat. W wyniku walk w okolicach Iziumu siły ukraińskie zniszczyły do 60 proc. stanu osobowego i sprzętu wojskowego jednostek okupacyjnych

- piszą Ukraińcy, podkreślając dodatkowo, że Rosjan cechuje demoralizacja w związku z ponoszonymi stratami i problemami z logistyką.

Czytaj także