18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Napięcie na linii Tokio-Moskwa

Ukraina wbija szpilę Kremlowi! Będzie wojna Japonia-Rosja?!

07.10.2022  19:08
Rośnie napięcie pomiędzy Japonią a Rosją
Rośnie napięcie pomiędzy Japonią a Rosją Fot: Hung Chung Chih/Shutterstock, POOL REUTERS/Associated Press/East News

Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym są od dekad punktem spornym między Rosją a Japonią. Krótko po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, wspominały nawet o tym władze w Tokio. Teraz Ukraina uznała wyspy za integralną część Japonii.

Jak podaje PAP, ukraiński parlament przyjął w piątek uchwałę uznającą Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym za integralną część terytorium Japonii, znajdującą się pod rosyjską okupacją.

Ukraina chce międzynarodowej współpracy

Parlament wezwał społeczność międzynarodową do „dalszego podejmowania wszelkich możliwych kroków w celu sformalizowania prawnego statusu Terytoriów Północnych Japonii”. Tym ciekawym terminem posługuje się właśnie Tokio, gdy mówi o spornym archipelagu.
Japonia domaga się od Rosji zwrotu czterech wysp, które sowieckie wojska zajęły wraz z całym archipelagiem Kurylów w 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej. Japonia uważa te wyspy za "integralną część terytorium Japonii". Z powodu sporu o Kuryle Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego po zakończeniu wojny, mimo że ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1956 roku. Wyspy Kurylskie zamieszkuje tylko 20 tys. osób.