18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

planują wielkie BUM

UKRAINA ZAATAKUJE ROSJĘ? "Oczywiście to zrobimy"

Emilia Waszczuk
21.04.2022  11:38
Ukraińcy zniszczą najważniejszy punkt przerzutu Rosji?
Ukraińcy zniszczą najważniejszy punkt przerzutu Rosji? Fot: Yakov Oskanov/Shutterstock, Pool Reuters/Associated Press/East News

Rosję czeka przykra niespodzianka? Ukraińcy szykują atak na jeden z najważniejszych punktów przerzutowych między krajami. Bez niego szanse Kremla na zwycięstwo tobnieją jeszcze bardziej.

Wojna Rosji z Ukrainą trwa już dwa miesiące. Rosjanie dawno zrezygnowali z pierwotnego celu podbicia całego kraju i obalenia władz, i dziś skupiają się na zdobyciu Donbasu. Kremlowi wybitnie zależy na tym, by ogłosić zwycięstwo i świętować je w Dniu Zwycięstwa 9 maja - w najważniejsze święto narodowe Rosji. Czy się uda? Eksperci mają wątpliwości. Armia rosyjska robi jedynie niewielkie postępy, Ukraińcy bronią się zaciekle, a morale putinowców spada.

Już nawet rosyjscy generałowie mają dość wojny i zaczynają się buntować. Część z nich miała wystosować do Władimira Putina specjalny list, w którym apelują o zakończenie "operacji" w Ukrainie. Apel ten oczywiście rozwścieczył moskiewskiego tyrana i to do tego stopnia, że zażądał nazwisk zbuntowanych przywódców i ponoć zaczął polowanie na nich.

Ukraina zaatakuje Rosję?

W czwartek 21 kwietnia pojawiły się informacje o nowych planach Ukraińców. Do tej pory jedynie odpierali ataki Rosjan i zaciekle bronili swoich terytoriów. Fakt - w Rosji, tuż przy granicy z Ukrainą, doszło do kilku wybuchów i bombardowań, okazało się jednak, że były to rosyjskie prowokacje (ostrzeliwali sami siebie, by zmylić opinię publiczną) i wypadki (wybuchały im składy przestarzałej broni).

Teraz Ukraina chce przejść do ofensywy i zaatakować ważną ścieżkę tranzytową Rosji. Rosjanie od 2014 roku okupują ukraiński Krym. W 2018 roku wybudowali most łączący Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. To właśnie ten most służy im dziś do przewożenia sprzętu wojskowego i żołnierzy, najpierw na sam Krym, później dalej na Ukrainę. A Ukraińcy chcą to ukrócić.

Most Krymski zostanie zburzony?

Jak informuje Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, siły ukraińskie planują atak na Most Krymski. W rozmowie z Radiem NW oznajmił, że zniszczą go, gdy tylko nadarzy się do tego stosowna okazja. Zrobiliby to już wcześniej, jednak dotąd nie mieli ku temu możliwości.

Jeśli pojawi się możliwość uderzenia na Most Krymski, łączący półwysep z Rosją, oczywiście to zrobimy

- powiedział Daniłow w środę wieczorem.

O wyburzeniu Mostu Krymskiego mówił też  weteran walk w Donbasie, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Roman Kostenko. - Byłoby dobrze, gdyby nasi partnerzy zapewnili nam takie dostawy uzbrojenia, które pozwoliłyby nam "dosięgnąć" do Mostu Krymskiego. Rozwiązałoby to wiele naszych problemów - gdybał 12 kwietnia.

Czy dostawy odpowiedniej broni dotarły? Niewykluczone. Codziennie do Ukrainy sprowadzany ma być specjalistyczny sprzęt bojowy i obronny, a Ukraińcy już użyli w walce nowoczesnych pocisków Neptun. W pierwszym ataku nimi udało się zatopić chlubę rosyjskiej armii, krążownik Moskwa.

Czytaj także