18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Chcą przegonić Rosjan

Ukraina zapowiada WIELKĄ KONTROFENSYWĘ. Padł dokładny termin

18.05.2022  08:08
Wkrótce wielki kontratak w Ukrainie
Wkrótce wielki kontratak w Ukrainie Fot: YASUYOSHI CHIBA/AFP/East News

Pojawia się coraz więcej informacji mówiących o zbliżającej się wielkiej ofensywie Ukraińców. Doniesienia te potwierdził już Rostisław Smirinow, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych. Wyczekiwany kontratak na dużą skalę może nastąpić już pod koniec czerwca.

Ukraina odparła rosyjskie ataki, a na niektórych kierunkach prowadzi już skuteczną kontrofensywę. Obrońcy wyzwolili wiele miejscowości w obwodzie charkowskim, docierając nawet do granicy z Rosją.

Zarówno władze, jak i sami żołnierze chcą jak najszybciej przejść do pełnoskalowego kontrataku, lecz termin przeprowadzenia takiej operacji zależy od tempa, w jakim Zachód dostarczy nową broń do Ukrainy. Zdaniem doradcy ministra spraw wewnętrznych Rostisława Smirnowa przeprowadzenie kontruderzeń na wszystkich frontach będzie już wkrótce.

Musimy zrozumieć, że w niedalekiej przyszłości przejdziemy do kontrataku na wszystkich frontach. Musimy zrozumieć, że mamy rezerwy ludzkie, otrzymujemy sprzęt, badamy inny sprzęt, a tego nie ma w Rosji. A jeśli będziemy postępować zgodnie z tą strategią, wkrótce zaczniemy znacząco dominować, ponieważ my się wzmacniamy, a oni nie - przekazał Smirnow.

Wspominając o rosnącej przewadze Ukrainy, Smirnow wyraził opinie, że Rosjanie odczują siłę kontrofensywy na przełomie czerwca i lipca. Jak podkreślił, Ukraina już zwyciężyła na poziomie strategicznym, lecz nie oznacza to, że "wojna skończy się jutro".

Putin stracił asa w rękawie?

Polityk w wywiadzie z ukraińską telewizją odniósł się do doniesień o wielkiej mobilizacji w Rosji. Jego zdaniem najlepszy moment na dokonanie tego już minął i nic nie wskazuje na to, by miała ona w przyszłości nastąpić.

Myślę, że w związku z wielką mobilizacją Putin miał 9 maja jedyne okno, by ją ogłosić. Nie zrobił tego i jestem przekonany, że nie zrobi tego w przyszłości - dodał Rostisław Smirnow.

Prawdopodobne jest natomiast to, że Putin zechce wkrótce przeprowadzić tzw. tajną mobilizację. Według niektórych doniesień miała ona zostać przeprowadzona już w kwietniu.