Niepokojące nowiny

Krytyczna sytuacja w elektrowni jądrowej. "Terroryzm nuklearny"

04.06.2022  10:18
Ukraina ostrzega przed katastrofą
Ukraina ostrzega przed katastrofą Fot: IrynaL/Shutterstock

Ukraiński wywiad ostrzega, że długotrwała okupacja Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej krytycznie wpływa na jej bezpieczeństwo i może doprowadzić do katastrofy. Na terenie obiektu brakuje już materiałów i części niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania. Sytuację pogarszają okupanci łamiąc wszelkie, obowiązujące tam zasady.

Największa elektrownia jądrowe w Europie jest okupowana przez rosyjskich wojskowych od 4 marca. Na terenie obiektu dochodziło do niebezpiecznych incydentów. Podczas szturmu najeźdźcy ostrzeliwali ten obiekt, co mogło doprowadzić do katastrofy.

Ukraina ostrzega przed katastrofą

W piątek ukraińskie MSZ napisało oświadczenie, w którym domaga się od Kremla wycofania stamtąd żołnierzy i przedstawicieli firm energetycznych. Okupacja obiektu została porównana przez Ukraińców do "terroryzmu nuklearnego".

Działania rosyjskich terrorystów nuklearnych w tej i innych elektrowniach jądrowych stanowią bezprecedensowe zagrożenie do bezpieczeństwa nuklearnego Ukrainy, Europy i świata. Rosja musi ściśle przestrzegać praw i wojennych, w tym tych dotyczących obiektów nuklearnych - napisał resort.

MSZ Ukrainy wezwało ONZ i Międzynarodową Agencję Energii Atomowej do zwiększenia wysiłków na rzecz odsunięcia Rosjan od Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Odzyskanie kontroli nad obiektem przez ukraińskich pracowników umożliwi przywrócenie zasad bezpieczeństwa.

Według ukraińskiego wywiadu sytuacja w elektrowni jest krytyczna. W zakładzie brakuje materiałów i części zamiennych potrzebnych do jej prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania. Służby dodają, że Rosjanie rozważają możliwość podłączenia obiektu do systemu elektroenergetycznego Rosji.

Czytaj także