Przez Rosjan nie można gasić

Pożary w Czarnobylu. "Zagrożenie radiacyjne"

22.03.2022  20:44
Pożary w Czarnobylu. Elektrownia zagrożona?
Pożary w Czarnobylu. Elektrownia zagrożona? Fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER/East News

Ukraina. Potwierdzono, że w rejonie Czarnobyla i elektrowni atomowej odnotowano 7 pożarów, spowodowanych przez idiotyczne i bandyckie działania Rosjan. Służby ostrzegają, że możliwe jest „zagrożenie radiacyjne”.

Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy ostrzega, że w rejonie elektrowni atomowej w Czarnobylu odnotowano kolejnych 7 pożarów. Prawdopodobnie zostały spowodowane przez ostrzał artyleryjski. Pojawiły się też informacje, że Władimir Putin chce podpalić lasy w rejonie czarnobylskiej elektrowni, by celowo wywołać skażenie i zagrozić Europie.

Pożar w Czarnobylu. Rosjanie wywołają skażenie Europy?

Czy pożary w Czarnobylu stanowią aktualnie zagrożenie? Ukraińskie służby ostrzegają, że możliwe jest „niebezpieczeństwo radiacyjne”. Agnieszka Mąkosa, rzeczniczka prasowa Państwowej Agencji Atomistyki, uspokaja jednak Polaków, że  sytuacja w naszym kraju jest monitorowana przez całą dobę, a jak na razie nie odnotowano w Polsce żadnych wskazań ponad normę, mogących zagrażać ludziom i środowisku.

Polsat News przypomina, że w 2020 r. również płonęły lasy wokół Czarnobyla i nie wywołało to wówczas zagrożenia o charakterze radiacyjnym. Jednak teraz teren przy elektrowni jest zajęty przez wojsko rosyjskie i nie da się ugasić pożarów. Co gorsza, na terenie jednej z ukraińskich elektrowni jądrowych rosyjskie półgłówki utylizują amunicję i doprowadzają do wybuchów.

Instalacje jądrowe w Czarnobylu i Czarnobylska Strefa Wykluczenia stały się celem ataku Rosji już w pierwszym dniu inwazji, 24 lutego. Od tamtego czasu strona ukraińska nie odzyskała kontroli nad elektrownią i jej najbliższym otoczeniem. W ocenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dotychczas nie zaobserwowano podwyższonego poziomu promieniowania – podaje Polsat News.

Zakładnicy w Czarnobylu. Nowe informacje

Gdy Rosjanie zajęli elektrownię w Czarnobylu, wzięli jej pracowników jako zakładników i zmusili ich do nieprzerwanej pracy przez kilka tygodni. 21 marca podano wiadomość, że pracownicy elektrowni otrzymali pozwolenie na opuszczenie placówki i możliwa stała się częściowa wymiana personelu. Wywieziono w sumie 64 osoby, w tym 50 członków personelu i dziewięcioro funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Państwowe Przedsiębiorstwo Specjalistyczne "Elektrownia Jądrowa w Czarnobylu" podało w niedzielę, że kilkudziesięciu pracowników okupowanej przez Rosjan elektrowni w Czarnobylu zostało wypuszczonych. Na ich miejsce "na ochotnika" zgłosili się inni pracownicy  - informuje Interia.pl.
Czytaj także