18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Robią postępy

Ukraińcy leją Rosjan na wschodzie! Skuteczna kontrofensywa

12.05.2022  15:47
Skuteczna kontrofensywa Ukraińców na wschodzie
Skuteczna kontrofensywa Ukraińców na wschodzie Fot: Lehtikuva/Associated Press/East News

Ukraińskie wojska rozpoczęły skuteczną kontrofensywę, po której przejęły kontrolę nad większością obwodu charkowskiego. Okupanci utrzymują się jedynie na wschodzie i północy tego regionu. W najbliższych dniach planowane jest odbijanie kolejnych terenów.

Szef obwodowych władz Ołeh Syniehubow opublikował w mediach społecznościowych nagranie, na którym wymienia kolejne sukcesy ukraińskich sił w walce z okupantami. W ostatnich dniach Ukraińcy przeszli do kontrofensywy, dzięki czemu udało im się przejąć kontrolę nad prawie całym obwodem charkowskim.

Wyzwolenie w środę miejscowości Pytomnyk, leżącej około 20 km na północ od Charkowa, ma duże znaczenie, ponieważ umożliwia kontynuowanie naszej ofensywy - przekazał Syniehubow.

Polityk dodaje, że najtrudniejsza sytuacja panuje na kierunku iziumskim. Rosjanie cały czas próbują tam przebić się przez ukraińskie pozycje, by umożliwić prowadzenie ofensywy w stronę obwodu donieckiego, a także ługańskiego. Jak pokreśla, wojska ukraińskie "walczą skutecznie, powstrzymują przeciwnika i przeprowadzają kontrataki".

Kontrofensywa w Ukrainie

W opublikowanym przemówieniu Ołeh Syniehubow przyznał, że w Charkowie sytuacja się uspokoiła, a strzały ustały, lecz mieszkańcy nadal powinni powstrzymać się przed powrotem do domów. Przejęte tereny nadal są zaminowane, a wróg stale ostrzeliwuje pojazdy cywilne.

Na linii frontu wróg ostrzeliwuje cywilne autokary i samochody, pozostawia też miny i inne ładunki wybuchowe. Nie jest bezpiecznie - ostrzega.

Syniehubow poinformował też o bardzo trudnej sytuacji cywilów na okupowanych terenach. Rosjanie tworzą tam m.in. "obozy koncentracyjne", w których torturują Ukraińców oraz zmuszają do kolaboracji.

Najeźdźcy splądrowali zakład przemysłowy w Wołczańsku i przekształcili go w więzienie. Urządzili tam prawdziwy obóz koncentracyjny, gdzie ludzie są poddawani torturom i zmuszani do kolaboracji. W tym samym mieście Rosjanie świętowali 9 maja Dzień Zwycięstwa, ale mieszkańcy nie są podatni na wrogą propagandę i takie przedsięwzięcia nie cieszą się ich poparciem - mówił.

W kilku miejscach na wschodzie siły ukraińskie zdołały już opanować terytoria aż do samej granicy z Rosją. Armia Putina ponosi ciężkie straty, lecz nadal posiada zasoby, pozwalające na prowadzenie długotrwałego konfliktu.