18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Skandaliczne działania

UKRAIŃCY WYWOŻENI DO OBOZÓW. Pentagon ujawnia szokujące wieści

10.05.2022  17:36
Putinowcy wywożą Ukraińców do Rosji
Putinowcy wywożą Ukraińców do Rosji Fot: Rex Features/East News

Rzecznik Pentagonu John Kirby przekazał, że Ukraińcy są przymusowo deportowani do Rosji z okupowanych przez Rosjan terenów. Jak dodał, osoby te prawdopodobnie trafiają do obozów, lecz nie wiadomo gdzie one są, a także jak wyglądają.

Informacje o wywożeniu Ukraińców w głąb Rosji już kilka tygodni temu przekazywały ukraińskie władze. Wtedy najgłośniej było o deportacji kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Mariupola. Jednak okazuje się, że działania te prowadzone są już na masową skalę, o czym donosi Pentagon.

Rosjanie wywożą Ukraińców

Zdaniem rzecznika amerykańskiego resortu obrony Johna Kirby mieszkańcy okupowanych miast trafiają do rosyjskich obozów. Nie wiadomo jeszcze, w jakich warunkach są przetrzymywane te osoby.

Nie mogę powiedzieć nic o liczbach, ale z pewnością widzieliśmy wskazania, że Ukraińcy są transportowani z Ukrainy do Rosji. Nie mogę powiedzieć, do ilu obozów, ani jak one wyglądają (...) ale mamy wskazania, że Ukraińcy są zabierani wbrew swej woli do Rosji - mówił Kirby.

Kirby ocenił, że działania te potwierdzają, iż Putin "nie akceptuje i nie szanuje ukraińskiej suwerenności i tego, że oni są obywatelami innego kraju". Według wyliczeń Ludmyły Denisowej ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Rosjanie przymusowo deportowali ponad milion Ukraińców.

Na terytorium Federacji Rosyjskiej wywieziono ponad 1,185 mln naszych obywateli, w tym ponad 200 tys. dzieci. W niektórych obozach znajduje się ponad 20 tys. osób. Ci, którzy nie przeszli "filtracji" okupantów, są wywożeni w nieznanych kierunkach i nie wiadomo, jaki jest ich los - przekazała Denisowa.

Rzecznik Pentagonu ostrzega, że mimo wolnego tempa rosyjskiej "operacji wojskowej" najeźdźcy czynią "stopniowe postępy" w Donbasie. Linia frontu zmienia się każdego dnia, lecz Ukraińcy stawiają wyjątkowo silny opór.