18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trwa walka o niepodległość

Ukraińcy wyzwalają kolejne miejscowości. "Nikogo nie pozostawimy"

30.05.2022  13:39
Kłopoty Rosjan w Ukrainie
Kłopoty Rosjan w Ukrainie Fot: Ukrainian Presidential Press Office/Associated Press/East News

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że siły ukraińskie "wyzwoliły już w sumie 1015 miejscowości", okupowanych przez Rosjan. Wkrótce wojskowi planują przeprowadzić kontrofensywę na pełną skalę, która może przesądzić o losach wojny. Wielka bitwa o niepodległość coraz bliżej.

Wołodymyr Zełęnski przekazał, że Ukraińcy wyzwolili już 1015 miejscowości, a sześć z nich odbito ostatniej doby. Na wyzwolonych terytoriach służby przywracają dostawy wody, prądu, transport, łączność oraz usługi socjalne.

Sukces ukraińskiej armii

Prezydent Ukrainy zapewnił, że władze nie zapomniały o wszystkich okupowanych i ciężko ostrzeliwanych miastach. Wymienił między innymi Berdiańsk, Chersoń, Enerhodar, Melitopol oraz Mariupol.

Stopniowe wyzwalanie obwodu chersońskiego dowodzi, że nikogo nie pozostawimy u wroga - przekazał prezydent.

Obecnie siły ukraińskie prowadzą skuteczną kontrofensywę na południu kraju. Niedawno doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz przekazał, że planowany jest również kontratak na wszystkich frontach. Do akcji na masową skalę może dojść już za kilka tygodni, prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca.

Według najnowszych danych Rosjanie stracili już 30,350 żołnierzy, 1349 czołgów, 3282 pojazdów opancerzonych, 205 systemów artylerii, 207 samolotów, 174 helikopter, 13 łodzi oraz 507 dronów.

Czytaj także