18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Konflikt trwa

W Rosji wprowadzą STAN WOJENNY?!

02.03.2022  17:56
Rosja wprowadzi na swoim terenie stan wojenny?
Rosja wprowadzi na swoim terenie stan wojenny? Fot: WITOLD ROZBICKI/REPORTER

Rosja nie zamierza wycofywać się z konfliktu zbrojnego, który wywołała na Ukrainie. Przeciwnie, wszystko wskazuje na to, że sprawa szybko się nie zakończy. Władze rozważają nawet ogłoszenie stanu wojennego na własnych terenach.

Rosja dopuszcza się obecnie prawdziwej zbrodni wojennej. Działania militarne w Ukrainie są brutalne i bardzo często wymierzone w cywilów. Wszystko wskazuje na to, że Władimir Putin nie cofnie się przed niczym, dopóki nie zdobędzie założonych sobie celów.

Najnowsze pogłoski mówią o tym, że na terenie Rosji może zostać wprowadzony stan wojenny, który może zacząć obowiązywać od 4 marca 2022 roku. Patrząc na dotychczasowe działania władz rosyjskich, jesteśmy w stanie w to uwierzyć.

Rosja wprowadzi na swoim terenie stan wojenny?

O tym, że w Rosji 4 marca może być wprowadzony stan wojenny pisze w środę doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Ukraińskie media podkreślają, że miałoby to na celu m.in. zdławienie społecznych protestów, które mogą się aktywizować w związku z oddziaływaniem sankcji. Podolak poinformował, że 4 marca obie izby rosyjskiego parlamentu zbiorą się na nadzwyczajnym posiedzeniu. Według niego mają zająć się prewencyjnym wprowadzeniem stanu wojennego w Rosji.

Wielu Rosjan nie zgadza się ze zbrojnymi działaniami w Ukrainie i na początku wojny trwały protesty, które miały na celu pokazanie solidarności z ofiarami konfliktu. Były one prędko tłumione przez rosyjskich funkcjonariuszy.

Na terenach Rosji wciąż trwa też daleko idąca propaganda. Rosyjski resort obrony podał najnowsze dane żołnierzy, którzy zginęli w Ukrainie podczas inwazji (którą Kreml nazywa "operacją specjalną"). Według nich 498 zginęło żołnierzy podczas służby, a 1597 zostało rannych. Tymczasem ukraińskie władze podały, że od 24 lutego w wojnie wywołanej przez Rosję zginęło ponad 6 tys. żołnierzy Putina.

Strach towarzyszy nam teraz przy każdym spojrzeniu w przyszłość.