18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy się w niej rozsmakują?

Nowa szczepionka na covid dopuszczona

Wojciech Kozicki
07.05.2021  18:52
Czy chińska szczepionka od Sinopharm trafi do Europy?
Czy chińska szczepionka od Sinopharm trafi do Europy? Fot: Karolina Adamska/East News

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 na rynku. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potwierdził, że Światowa Organizacja Zdrowia awaryjnie dopuściła w piątek do użytku szczepionkę przeciw Covid-19 chińskiej firmy Sinopharm. Czy trafi do Polski?

Światowa Organizacja Zdrowia awaryjnie dopuściła w piątek do użytku szczepionkę przeciw Covid-19 chińskiej firmy Sinopharm. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus informuje, że jest to pierwszy przypadek, gdy zaaprobowana została przez WHO szczepionka przeciw koronawirusowi, której nie wyprodukowano na zachodzie. To również pierwszy raz, gdy WHO awaryjnie zatwierdziła do użytku szczepionkę chińskiej produkcji na chorobę zakaźną.

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 od Sinopharm na rynku

Szczepionka na COVID-19 od państwowej grupy farmaceutycznej Sinopharm jest już powszechnie stosowana m.in. w Chinach. Podano ją  kilkuset milionom osób. Teraz preparat zostanie włączony do światowego programy dystrybucji szczepionek COVAX, który gwarantuje dostawy preparatu do państw rozwijających się.

Jak skuteczna jest szczepionka od Sinopharm? Chińczycy twierdzą, że zapobiega zakażeniu COVID-19 ze skutecznością na poziomie ponad 79%.

Czy szczepionka od Sinopharm trafi do Europy? Ma tutaj już konkurencję, bo Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA rozpoczął przyspieszoną ocenę szczepionki na Covid-19 opracowanej przez Sinovac Life Sciences Co., co potwierdza Europejska Agencja Leków (EMA).

Ponadto aprobata WHO zwiększy zaufanie do chińskiego preparatu, którego ponad 100 mln dawek sprzedano za granicę. Szczepionka Sinopharmu podawana jest w dwóch dawkach, a WHO zleca stosowanie jej u osób powyżej 18. roku życia – podaje Polsat News.

logo Tu się dzieje