18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dobre wiadomości od WHO

Skuteczne leczenie koronawirusa? Testują terapie!

Wojciech Kozicki
25.03.2020  21:03
Leczenie koronawirusa możliwe? WHO wskazuje możliwe terapie
Leczenie koronawirusa możliwe? WHO wskazuje możliwe terapie Fot: Facebook/China Daily

Pandemia koronawirusa jak na razie to plaga nie do powstrzymania, a WHO nie ukrywa, że lekarstwo i szczepionka jeszcze nie istnieją. Testowane są jednak nowe terapie, która mogą pomóc zwalczyć SARS-CoV-2. Rusza międzynarodowa akcja i jest niczym wojna światowa wypowiedziana chorobie z Wuhan!

Skuteczne leczenie koronawirusa na masową skalę jak na razie to jedynie prognoza. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma jednak dobre wiadomości – ruszyła akcja „Solidarity” (Solidarność) i  jak podaje medonet.pl, naukowcy skupią się na czterech obiecujących terapiach, które mogą odnieść największy sukces w walce z pandemią COVID-19. 

Leczenie koronawirusa

W ramach badanych i wytypowanych „najlepszych” terapii, specjaliści przetestują istniejące już lekarstwa i sprawdzą ich skuteczność w leczeniu koronawirusa. Badania zostaną przeprowadzone na grupie liczącej tysiące pacjentów pochodzących z kilkudziesięciu krajów. Równocześnie ruszyły europejskie badania leków na koronawirusa prowadzone przez  przez francuską agencję badań biomedycznych INSERM.

W ramach akcji "Solidarity"dane pacjentów z całego świata będą trafiać do bazy danych WHO. Będą musieli oni oczywiście wyrazić zgodę na wykorzystanie informacji o ich stanie zdrowia. Szpital, w którym przebywa pacjent, powiadomi WHO jakie ma dostępne leki mopgące zwalczyć koronawirusa i na stronie internetowej zostanie wytypowane, który ma być zastosowany - opisuje procedury WHO sciencemag.org.

Jak podaje medonet.pl, w ramach "Solidarity" będą badane następujące terapie:

  • leczenie lekiem przeciwwirusowym opracowany w celu zwalczania Eboli – remdesivir,
  • leczenie kombinacją leków stosowanych przeciw HIV – rytonawir i lopinawir
  • leczenie kombinacją rytonawir i lopinawir plus interferon beta
  • leczenie kombinacją leków przeciwmalarycznych – chlorochiną i hydroksychlorochiną

Donald Trump kontra koronawirus

Remdesivir był ostatnio chwalony przez Donalda Trumpa, który ogłosił, że w USA bada się istniejące leki. Prezydent zapowiedział, że „wkrótce przekaże dobre wiadomości”.  Czy zbyt się zagalopował? Jak podaje jak podaje metro.co.uk, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaprzeczyła, że zaakceptowała środki wymienione przez prezydenta do leczenia pacjentów z COVID-19.

Projekt „Solidarity” otrzymuje ogromne wsparcie finansowe z całego świata. Jak podaje adweek.com, TikTok przekaże 10 milionów dolarów na wspomniane badania. Do akcji włączyły się takie kraje jak m.in. Tajlandia, Argentyna, Francja, Kanada, Iran, Norwegia, Szwajcaria i Hiszpania.

Ten globalny problem wymaga szybkich i wspólnych działań.  Tajlandia będzie wartościowym partnerem w badaniach potencjalnie skutecznych terapii na koronawirusa. Musimy wykorzystać każdą możliwość, by zatrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19, zapobiegając transmisji wirusa, stosując właściwe leczenie i izolując potencjalnych nosicieli - oświadczył Daniel Kertesz, który jest przedstawicielem WHO w Tajlandii. (who.int)

Informacje o koronawirusie - WIDEO:

Czytaj także