Nasze poświęcenie jest bezcelowe?

WHO ostrzega: Izolacja nie ugasi epidemii

26.03.2020  13:44
WHO ostrzega: Izolacja nie ugasi epidemii
WHO ostrzega: Izolacja nie ugasi epidemii Fot: -/AFP/East News

Polacy masowo zostali w domu i stosują się do restrykcji wydawanych przez rząd. WHO jednak ostrzega, że to nie wystarczy by wygrać z pandemią koronawirusa.

Polacy zastosowali się do rządowych restrykcji i pozostają w swoich domach. Jednak WHO podkreśla, że nasze poświęcenie nie jest wystarczające by pokonać wirusa, który zatrzymał na chwilę cywilizowany świat.

Koronawirus: Izolacja ludzi nie wystarczy?

WHO zaznacza, że czas kwarantanny i ograniczeń w przemieszczaniu się ludzi to moment, w którym trzeba działać by rozprawić się z patogenem.

Kraje, które wprowadziły u siebie ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powinny wykorzystać ten czas na wykrycie i zaatakowanie go

- podkreśliła w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

W Polsce w tym miejscu pojawia się poważny problem. Mamy zdecydowanie zbyt mało testów na koronawirusa, jak na krajowe potrzeby. Wiele osób zwyczajnie nie wie, że ma COVID-19. 

Proszenie ludzi, aby zostali w domu, i powstrzymywanie przemieszczania się ludności to kupowanie czasu i zmniejszanie presji na systemy opieki zdrowotnej. Same te środki nie ugaszą jednak epidemii

- powiedział w środę w Genewie na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Kraje dotknięte pandemią zdecydowanie muszą rozszerzyć, przeszkolić i rozmieścić pracowników służby zdrowia i zdrowia publicznego oraz wdrożyć systemy wykrywania każdego podejrzanego przypadku oraz postawić na szybkie testy. Polska ma więc bardzo wiele do nadrobienia, a już wiemy o wielu przypadkach zachorowań.

Dodatkowo przypominamy, że dyrektor generalny WHO podjął decyzję o przełożeniu tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. W tym samym czasie w Polsce dalej utrzymywane jest, że wybory prezydenckie w maju mogą się spokojnie odbyć.

Obawiamy się, że brak nam słów.

Przeczytaj więcej
Komentarze