18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabija 400 tys. osób rocznie

WHO ostrzega: atakuje kolejna epidemia!

Wojciech Kozicki
30.11.2020  21:17
Komary roznoszą malarię po świecie. Ludzie umierają tysiącami
Komary roznoszą malarię po świecie. Ludzie umierają tysiącami Fot: Geoff du Feu / ardea.com/EAST NEWS

Pandemia koronawirusa sprawiła, że zapomnieliśmy o wielu zabójczych chorobach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że w Afryce rozszalała się malaria, a całym świecie w 2020 roku mogą stracić kolejne setki tysięcy ludzi.

Pandemia COVID-19 wciąż jest w natarciu, a tymczasem z mroku wypełzają kolejne potworne choroby. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że zaniedbywane są światowe programy szczepień. W najnowszym raporcie (World malaria report=) organizacja bije na alarm, że do ataku przechodzi także malaria. W 2019 roku zabiła na całym świecie zachorowało 229 milionów ludzi, z czego 409 tys. nie przeżyło.  W tym roku ofiar może być znacznie więcej.

WHO, malaria i koronawirus

Jak informuje WHO, najczęściej na malarię umierają dzieci z najbiedniejszych krajów Afryki. W tym roku sytuacja będzie jeszcze bardziej dramatyczna, ponieważ rząd i służby skupiają się na walce z COVID-19, a malaria schodzi na dalszy plan.

WHO przewiduje, że w 2020 roku w Afryce na malarię może zachorować nawet 100 tysięcy osób więcej, niż rok temu i będą to głównie dzieci. Zdaniem dyrektora programu WHO przeciwko malarii Pedro Alsonso, wzrost liczby zgonów z powodu malarii będzie wyższy niż bezpośrednia liczba zgonów z powodu koronawirusa. Co gorsza, komary roznoszą komary chorobę w zawrotnym tempie, a w wielu częściach świata zagrożona jest aż połowa populacji.

WHO wzywa światowych przywódców i organizacje, by podjęły działania mające na celu powstrzymać rozprzestrzeniania się malarii. W raporcie możemy przeczytać apel o zwiększenie funduszy na walkę z chorobą.

Czytaj także
Przeczytaj więcej