18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To dopiero początek

WHO straszy pandemiczną katastrofą. "Jesteśmy na wczesnym etapie"

16.07.2021  18:00
To nie koniec pandemii
To nie koniec pandemii Fot: dvstudio/Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia jest zaniepokojona globalnym przyrostem zakażeń koronawirusem. Zdaniem ekspertów, jesteśmy o krok od katastrofy, a wariant Delta wkrótce może zniweczyć postępy poczynione w walce z pandemią.

WHO ostrzega, że na całym świecie od czterech tygodni niepokojąco rośnie liczba infekcji koronawirusem. Przyczyniają się do tego między innymi wakacyjne podróże.

Infekcje szerzą się z powodu dużej mobilności ludności. Poszczególne kraje są także niekonsekwentne we wprowadzaniu obostrzeń - stwierdził dr Tedros Adhanon Ghebreyesus, szef WHO.

Za błyskawiczny wzrost liczby zakażeń odpowiada mutacja Delta, która jest znacznie bardziej zaraźliwa od poprzednich wariantów. Dobrze to widać w Wielkiej Brytanii, gdzie suma nowych zakażeń jest najwyższa od ponad pół roku. Niebezpiecznie jest także w Rosji, gdzie ostatnio odnotowano dobowy rekord zgonów spowodowany COVID-19.

Nadchodzi nowa fala pandemii

Szef WHO podkreśla, że indyjska mutacja koronawirusa przerwała tendencję spadkową liczby zachorowań i zgonów na całym świecie.

Wraz z postępem szczepień w Europie i Ameryce Północnej zaobserwowaliśmy znaczny spadek liczby zachorowań i zgonów. Niestety w ostatnim czasie tendencje się odwróciły. Jesteśmy na wczesnym etapie trzeciej fali pandemii - podkreśla Ghebreyesus.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia narzeka także na niską dostępność szczepionek w biedniejszych krajach. Część z państw nie jest w stanie zaszczepić nawet pracowników służby zdrowia. Zdaniem Ghebreyesusa "rozwarstwienie społeczne doprowadziło do powstania dwutorowej pandemii".

Receptą na tę sytuację ma być program COVAX, zajmujący się wspieraniem krajów, które nie mają środków na zakup szczepionek. Zamożne państwa przekazały na ten cel ponad 100 milinów dawek preparatu przeciw COVID-19.

Celem WHO jest zaszczepienie 10 procent populacji wszystkich krajów jeszcze do końca wakacji. Do 2022 roku preparat ma otrzymać 40 proc. wszystkich mieszkańców, a kilka miesięcy później już 70 procent. Do zrealizowania tego ambitnego planu konieczne jest wyprodukowanie 11 miliardów szczepionek.

Czytaj także
Przeczytaj więcej