18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ALARM

WIRUS OMIKRON JUŻ W NIEMCZECH I CZECHACH? Polska w potrzasku

Emilia Waszczuk
27.11.2021  12:49
Wirus Omikron atakuje. Polska w potrzasku
Wirus Omikron atakuje. Polska w potrzasku Fot: angellodeco/shutterstock

Bardzo złe wieści od naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech potwierdzono pierwsze potencjalne zakażenie wysoce zaraźliwą i prawdopodobnie odporną na szczepionki mutacją koronawirusa. Pierwsze przypadki badane są też w Czechach.

Stało się to, o czym od miesięcy mówili naukowcy. Koronawirus SARS-COV-2 po raz kolejny zmutował, w dodatku wielokrotnie, do hiperniebezpiecznej wersji. Naukowcy doliczyli się w B.1.1.529 aż 50 mutacji! Nowy wariant ma wiele kolców i jest niesamowicie zaraźliwy. Dla porównania - wersja odpowiedzialna za czwartą falę w Polsce - Delta - miała mutacji 13.

Co gorsza, trwają pierwsze badania patogenu i wszystko wskazuje na to, że jest on odporny na wynalezione dotąd szczepionki przeciw COVID-19. To oznacza, że wracamy do początków walki z pandemią!

Wirus Omikron w Europie

Komisja Europejska rozważa zablokowanie lotów do i z Afryki, jednak na krok ten jest już chyba za późno. Pierwszy przypadek zakażenia wirusem Omikron odnotowano w Europie w piątek u turystki, która do południowej Afryki nie podróżowała - wróciła właśnie z Egiptu i Turcji. W sobotę o pierwszym prawdopodobnym przypadku informuje z kolei minister spraw społecznych Niemiec Hesji Kai Klose.

Kilka mutacji typowych dla Omikrona znaleziono wczoraj wieczorem u osoby, która wróciła z Afryki Południowej. Istnieje duże podejrzenie. Osoba została odizolowana

- napisał polityk na Twitterze.

Napięta sytuacja panuje też w Czechach. Tam Omikron podejrzewany jest u kilku osób. Trwają badania nad potwierdzeniem zakażeń.

Omikron sparaliżuje Polskę?

Co z Polską? Nad Wisłą jak na razie żadnego zakażenia wirusem Omikron nie potwierdzono, zdaje się jednak, że to jedynie kwestia czasu. W kraju nie obowiązują niemal żadne przepisy przeciwpandemiczne, a jedyny krok, jaki dotąd podjął rząd w obliczu nowego zagrożenia, to zalecenie sanepidowi wnikliwszego sprawdzania kontaktów.

Poleciłem GIS zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń. Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa

- oznajmił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.