18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

śmiertelne niebezieczeństwo

WYBUCHŁ WULKAN! Może wywołać tsunami i zatopić Europę!

19.09.2021  17:35
Wybuchł wulkan Cumbre Vieja
Wybuchł wulkan Cumbre Vieja Fot: DESIREE MARTIN/AFP/East News

Światu zagraża zagłada? Wybuchł wulkan Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich. Jego erupcja może wywołać gigantyczne tsunami.

Pilne doniesienia z Hiszpanii. W niedzielę na należącej do Wysp Kanaryjskich La Palmie doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Informację o erupcji potwierdzają hiszpańscy naukowcy - podaje agencja Reutera.

EFE informuje, że wybuch wulkanu poprzedziły trwające ponad tydzień wstrząsy sejsmiczne, których doliczono się ponad 25 tysięcy. W niedzielę, tuż przed erupcją, doszło do wstrząsu o magnitudzie 4,2. Trwa ewakuacja zagrożonej ludności, część dróg została całkowicie zamknięta.

Erupcja Cumbre Vieja wywoła tsunami?

Cumbre Vieja to jeden z najaktywniejszych wulkanów Wysp Kanaryjskich. Ostatnio wybuchł około pół wieku temu. Szacuje się, że jeśli dojdzie do spadnięcia stożka lub zapadnięcia się ściany wulkanu, Hiszpanii grozi kolejne niebezpieczeństwo. Może powstać gigantyczne tsunami.

Naukowcy badający temat ustalili, że wiele lat temu erupcja Cumbre Vieja wywołała tsunami o wysokości 200-600, a lokalnie nawet 900 metrów. Skutki takiego żywiołu byłyby katastrofalne nie tylko dla Hiszpanii, ale dla krajów w różnych zakątkach świata. Fala mogłaby dotrzeć do Portugalii, Francji i Irlandii, uderzyć w Brazylię, Kanadę i wschodnie wybrzeże USA. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej