18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Biskup ukarany

Watykan dopadł współpracownika Jana Pawła II. W tle pedofilia

28.05.2021  15:02
Watykan: Pedofilia w Kościele
Watykan: Pedofilia w Kościele Fot: Jan GRACZYNSKI/East News

Pedofilia w Kościele to problem palący i przejmujący. Watykan powoli zabiera się za skandaliczne sprawy sprzed lat - teraz dopadł biskupa Tadeusza Rakoczego, dawnego współpracownika papieża Jana Pawła II.

Decyzja została podjęta! Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusz Rakoczy będzie ukarany przez Watykan. Dochodzenie Stolicy Apostolskiej dotyczyło zaniedbań w sprawie nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób nieletnich.

Watykan podejmuje kroki. Pedofilia w Kościele

Watykan wziął się za sprawę biskupa Rakoczego po wielu formalnych zgłoszeniach tego problemu. Pedofilia w Kościele oraz jej tuszowanie to jeden wielki dramat, który wydaje się nigdy nie mieć końca. Tadeusz Rakoczy był biskupem diecezjalnym bielsko-żywieckim w latach 1992–2013 - przez ten czas niewiele się w tym względzie zmieniło.

Watykan działał na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi. Jak możemy się dowiedzieć za sprawą Archidiecezji Krakowskiej, Stolica Apostolska w wyniku zakończonego dochodzenia podjęła w stosunku do bp. seniora następujące decyzje: 

  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych
  • nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy
  • zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski
  • wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć

Biskup Rakoczy przez wiele lat był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II. Towarzyszył mu także podczas licznych pielgrzymek apostolskich oraz podczas spotkania Głowy Kościoła z prezydentami różnych państw. 

W marcu tego roku biskup Rakoczy skończył 83 lata.

Czytaj także