18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest jak z krzyża zdjęty

Papież Franciszek chory. Piekielny ból

Wojciech Kozicki
24.01.2021  09:12
Papież Franciszek znowu miał atak rwy kulszowej. Czy głowa Kościoła stanie na nogi?
Papież Franciszek znowu miał atak rwy kulszowej. Czy głowa Kościoła stanie na nogi? Fot: Grzegorz GALAZKA/East News

Papież Franciszek chory, dramat w Watykanie. Głowa Kościoła odwołuje plany i udział w uroczystościach, ponieważ uziemił go atak rwy kulszowej. Poranna msza w niedzielę również nie zostanie odprawiona z udziałem papieża Franciszka. Jak objawia się rwa kulszowa i jak silny jest ból podczas ataku?

Papież Franciszek znów miał atak rwy kulszowej. Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni potwierdził, że papież nie odprawi mszy w Niedzielę Słowa Bożego w bazylice Świętego Piotra. Zastąpi go przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella. Głowa Kościoła w sobotę poprawiła o modlitwę za szybki powrót do zdrowia.

Papież Franciszek i atak rwy kulszowej

Papież Franciszek problemy z rwą kulszową miał już wcześniej. Bolesna dolegliwość zmusiła go do zmiany planów na przełomie roku. 84-letni Jorge Mario Bergoglio odwołał już poniedziałkowe spotkanie z korpusem dyplomatycznym i nie wiadomo, kiedy w pełni wróci do pełnienia swoich obowiązków.

Rwa kulszowa - ból, atak, informacje

Rwa kulszowa (atak korzonków nerwowych) to bardzo bolesna dolegliwość. Jej główny objaw to bardzo silny i przeszywający ból promieniujący od dolnej części pleców wzdłuż nerwu kulszowego do dolnej części ciała. Podczas ataku rwy kulszowej mogą wystąpić również parestezje, niedowłady oraz przykurcze mięśni. Ból jest tak doskwierający, że dosłownie może sparaliżować chorego. Możliwe są także problemy z wypróżnianiem.

Dla rwy kulszowej charakterystyczny jest nagły, niespodziewany i wyjątkowo dokuczliwy ból w okolicy lędźwiowej, któremu często towarzyszy drętwienie poszczególnych odcinków kręgosłupa. Ból pojawia się wskutek mechanicznego nacisku uszkodzonego krążka międzykręgowego (dysku) na korzenie nerwowe. Zazwyczaj spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa postępującymi z wiekiem – podaje Medonet.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze