18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czy jeszcze stanie na nogi?

Papież Franciszek chory. Porusza się na wózku

Wojciech Kozicki
05.05.2022  21:13
Watykan. Papież Franciszek chory. Porusza się na wózku inwalidzkim
Watykan. Papież Franciszek chory. Porusza się na wózku inwalidzkim Fot: EIDON/REPORTER/East News

Papież Franciszek chory. Najnowsze zdjęcia potwierdzają, że stan zdrowia papieża uległ pogorszeniu, ponieważ Jorge Mario Bergoglio pokazał się wiernym na wózku inwalidzkim. Czy obecny papież z powodu problemów zdrowotnych będzie skłonny odejść na emeryturę?

Niepewność i smutek w Watykanie. Kościół i wierni drżą o stan zdrowia papieża Franciszka. Kontrowersyjny duchowny pojawił się w czwartek w watykańskiej auli na wózku inwalidzkim. Potwierdził, że nie jest w stanie chodzić o własnych siłach, a co gorsza, musiał odwołać ostatnio wiele spotkań. Okazuje się, że powodem jest uciążliwy ból kolana.

Zdrowie papieża. Franciszek na wózku inwalidzkim

Papież Franciszek, niczym Jarosław Kaczyński, ma zdrowotne problemy z kolanami. Wiadomo również, że niedawno zdecydował się na zabieg infiltracji polegający na przyjęciu specjalnego zastrzyku. Ma też otrzymywać regularne zastrzyki wspomagające ruchy stawów. Wiadomo także, iż głowa Kościoła cierpi na rwę kulszową, która powoduje utykanie i ból w nodze.

Papież Franciszek w niedawnym wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" wyznał, że nie może chodzić i jest zmuszony poruszać się na wózku inwalidzkim. Tak też dostał się do watykańskiej Auli Pawła VI na spotkanie z Międzynarodową Unią Przełożonych Generalnych zgromadzeń żeńskich. Musiał też zostać wniesiony na swoje miejsce na scenie. Jak przekazała agencja Reutera, w czwartek udało mu się przejść mniej więcej 10 metrów od bocznego wejścia na scenę do miejsca, z którego przemawiał. 

Opiekun pomógł mu wstać z wózka inwalidzkiego i usiąść na siedzeniu. Papież Franciszek po raz pierwszy użył wózka inwalidzkiego publicznie. Od dłuższego czasu zmaga się z bólem w kolanie, który ograniczył jego zdolność chodzenia – podaje Wirtualna Polska.

Emerytura i podróże papieża

Zgodnie z zaleceniami lekarzy, papież Franciszek nie może się forsować i musi jak najwięcej wypoczywać. Ma jednak nadzieję, że dosłownie stanie na nogi i nie ma zamiary rezygnować z podróży i pielgrzymek. W czerwcu ma odwiedzić m.in. Liban, Sudan Południowy, Demokratyczną Republikę Konga, a w lipcu Kanadę.

logo Tu się dzieje