18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niespodzianka w Watykanie

Papież ustanowił nowe święto w Kościele

Wojciech Kozicki
31.01.2021  15:27
Papież Franciszek i nowe święto kościelne
Papież Franciszek i nowe święto kościelne Fot: Grzegorz Galazka/EAST NEWS

Papież Franciszek, chociaż walczy z bólem i chorobą,  nadal jest bardzo aktywy i pełen pomysłów. Właśnie ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Kiedy będzie obchodzone to święto? Nie spodziewajcie się jednak, że będzie to kolejny dzień wolny od pracy…

Papież Franciszek cierpi w Watykanie, choroba go uziemiła, ale nadal ma chrapkę na kolejne reformy Kościoła. Jorge Mario Bergoglio bije na alarm, że w obecnych czasach zbyt często zapomina się o dziadkach. Zaapelował, by nie zapominać o „bogactwie stania na straży korzeni”. To właśnie dlatego został przez niego ustanowiony Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych - kiedy będzie obchodzony?

Papież Franciszek zdecydował, że Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, blisko uroczystości świętego Joachima i Anny, dziadków Jezusa. Swoją decyzję ogłosił z biblioteki w Pałacu Apostolskim, co ma związek z obowiązującymi restrykcjami sanitarnymi. Towarzyszyły mu dzieci z diecezji rzymskiej.

Zdaniem papieża, Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych jest konieczny, by pamiętać, iż głos osób starszych jest cenny, "ponieważ wyśpiewuje chwałę Bogu i strzeże korzeni narodów". Dziadkowie przypominają nam również, że „starość jest darem”.

Dziadkowie są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary. Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód – powiedział papież Franciszek.
Czytaj także