18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wielkie niebezpieczeństwo

Zmarł pacjent zarażony Omikronem. Koszmarna mutacja

Malwina Kossela
13.12.2021  18:32
Wielka Brytania: Wariant Omikron zabija.
Wielka Brytania: Wariant Omikron zabija. Fot: SunnyToys/Shutterstock

Wielka Brytania wstrzymała oddech. To właśnie w tym kraju zmarł pierwszy pacjent zakażony wariantem Omikron koronawirusa. Z całą pewnością między bajki możemy włożyć to, że jest to mutacja mniej niebezpieczna.

Wielka Brytania, tak jak wszystkie kraje Europy, zmaga się obecnie z pandemią koronawirusa. Nasilona zaraza jest tym gorsza, że do stawki walki o życie i zdrowie ludzi dołączył nowy wariant koronawirusa - mutacja Omikron.

Wariant Omikron koronawirusa pojawił się w momencie, w którym wszyscy mieliśmy nadzieję na zakończenie pandemii Covid-19. Obecnie to właśnie on jest najbardziej przerażającą mutacją koronawirusa, z jaką mieliśmy do czynienia. 

Wielka Brytania: Mutacja Omikron zabiła pacjenta

Naukowcy wciąż przyglądają się możliwościom nowego wariantu. Lekarka z RPA, która jako jedna z pierwszych medyków na świecie miała do czynienia z chorymi zakażonymi mutacją Omikron, ujawniła nowe, niepokojące fakty na jej temat. Dr Angelique Coetzee na łamach brytyjskiego "The Telegraph" mówi, że pacjenci, u których testy potwierdziły obecność wariantu Omikron koronawirusa, mieli nietypowe i łatwe do zlekceważenia objawy.

Co prawda w przypadku tego zakażenia rzadziej występowały przypadki o ciężkim przebiegu, to za charakterystyczne symptomy uznać należy objawy, które mają niewielki związek z "klasycznym" Covid-19. Objawy zakażenia Omikronem, to: to zmęczenie i przyspieszony puls, a do tego brak zaburzeń zapachu i smaku, co jest nietypowe dla zakażeń koronawirusem. Jeśli wystąpi zaburzenie tych dwóch zmysłów, możemy być pewni, że nie zaatakował nas Omikron. 

Początkowo specjaliści byli dobrej myśli, zauważając, że wariant Omikron nie powoduje ciężkich objawów Covid-19. Mogło się wydawać, że wygrywamy z pandemią, ale wtedy... Okazało się, że pierwszy pacjent zakażony tą mutacją zmarł w Wielkiej Brytanii.

Niestety tak, Omikron powoduje hospitalizacje i niestety, potwierdzono, że co najmniej jeden pacjent z Omikronem zmarł

- powiedział premier Boris Johnson przy okazji wizyty w punkcie szczepień w Londynie.

Myślę, że musimy zostawić na boku ideę, że jest to w jakiś sposób łagodniejsza wersja wirusa i po prostu uznać samo tempo, w jakim się on rozprzestrzenia lokalnie. Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest przyjęcie dawki przypominającej

- dodał.

Obecnie wariant Omikron stanowi już 40 proc. nowych zakażeń wykrywanych w Londynie i "jutro będzie to większość przypadków" w stolicy. Boicie się, że nas spotka to samo?

Niestety tak, Omikron powoduje hospitalizacje i niestety, potwierdzono, że co najmniej jeden pacjent z Omikronem zmarł - powiedział Johnson przy okazji wizyty w punkcie szczepień w Londynie. Więc myślę, że musimy zostawić na boku ideę, że jest to w jakiś sposób łagodniejsza wersja wirusa i po prostu uznać samo tempo, w jakim się on rozprzestrzenia lokalnie. Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest przyjęcie dawki przypominającej - dodał.