18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pora na rower

Zabraknie aut spalinowych! Drastyczne zakazy

Bartłomiej Ciepielewski
17.11.2020  13:24
Odważny krok brytyjskiego rządu
Odważny krok brytyjskiego rządu Fot: LEON NEAL/AFP/East News

Rząd Wielkiej Brytanii wymierzył ogromny cios we wszystkich kierowców. Nowe prawo przewiduje całkowity zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2030 roku. Wybuchnie fala protestów?

Brytyjczycy chcą jak najszybciej pożegnać się ze spalinowymi samochodami. Od kilku lat w wielu miastach pojawiają się coraz drastyczniejsze obostrzenia, kierowane do właścicieli pojazdów spalinowych. Brytyjski rząd postanowił zrezygnować z półśrodków i wyznaczył datę całkowitego zakazu sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym oraz hybrydowym. Po ulicach mają jeździć tylko auta z napędem elektrycznym i wodorowym.

Początkowo plan przewidywał wprowadzenie restrykcji od 2040 roku, jednak proces został przyspieszony. Za niecałe 10 lat żaden mieszkaniec Brytanii nie zakupi na terenie swojego kraju samochodu spalinowego. Zarobią na tym handlarze z innych krajów.

W Wielkiej Brytanii sprzedaż samochodów elektrycznych bije kolejne rekordy. Tylko w październiku z salonów wyjechało 9000 takich aut. Powodzeniem cieszą się również pojazdy hybrydowe, jednak one również skazane są na banicję już w 2035 roku. Rosnąca liczba ekologicznych aut niesie jednak ze sobą pewne konsekwencje.

Wycofanie sprzedaży aut elektrycznych nie wypali!

Ambitny plan rządu przerasta możliwości kraju. W 10 lat nie jest możliwe dostateczne rozbudowanie infrastruktury oraz zapewnienie warunków do powszechnej eksploatacji takich aut. Nikt nie wie, jak będą utylizowane miliony sztuk akumulatorów. Wątpliwości budzi wydajność sieci energetycznych, wysoka cena pojazdów i ich wydłużony czas ładowania. Plan skazany na porażkę?

Przeczytaj więcej
Komentarze