18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pandemia zacznie się od nowa?

Nowy koronawirus atakuje. Agresywna mutacja hybrydowa

Wojciech Kozicki
29.05.2021  11:16
Nowy koronawirus. Nowy wariant hybrydowy, agresywna mutacja. Czy wirus dotrze z Wietnamu do Polski?
Nowy koronawirus. Nowy wariant hybrydowy, agresywna mutacja. Czy wirus dotrze z Wietnamu do Polski? Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Czy rzeczywiście zbliża się koniec pandemii COVID-19? Wciąż pojawiają się nowe mutacje koronawirusa, mogące w mgnieniu oka pogorszyć sytuację epidemiczną. Epidemiolodzy biją na alarm, że w Wietnamie pojawił się nowy wariant patogenu, łączący odmianę indyjską i brytyjską.

Wietnam i epidemiczna groza. Epidemiolodzy wykryli tam nowy i hybrydowy wariant koronawirusa, łączący cechy odmiany brytyjskiej i indyjskiej, co potwierdził minister zdrowia Nguyen Thanh Long. Ta mutacja rozprzestrzenia się bardzo szybko i jest wysoce zaraźliwa, jest odpowiedzialna za podwojenie liczby zakażeń w ciągu zaledwie miesiąca.

Koronawirus z Wietnamu. Mutacje i wariant hybrydowy

Medycy i badacze ostrzegają, że nowy wietnamski koronawirus przenosi się znaczne szybciej w powietrzu, jest agresywniejszy niż pozostałe odmiany. Odnotowano go w 31 spośród 63 wietnamskich miast. Jak wyjaśniają medycy, nowy wietnamski wariant koronawirusa to „odmiana indyjska, która przeszła mutację pod wpływem wariantu brytyjskiego”.

Od początku pandemii, w Wietnamie odnotowano 6713 zakażenia koronawirusem i 47 zgonów z powodu Covid-19. Od 30 kwietnia do 29 maja zdiagnozowano 3600 infekcji.

W obliczu radykalnego wzrostu infekcji, jaki obserwuje się od końca kwietnia, władze przywróciły restrykcje poluzowane w marcu, gdy w kraju przez blisko 35 dni nie było żadnych nowych przypadków. W Wietnamie wykryto dotąd siedem odmian koronawirusa: B.1.222, B.1.619, D614G, B.1.1.7 (wariant brytyjski), B.1.351, A.23.1 oraz B.1.617.2 (wariant indyjski) – Polsat News relacjonuję wietnamską sytuację epidemiczną.

Czytaj także