18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

wirus się szerzy

NADCIĄGA EPIDEMIA EBOLI? Alarm w ośmiu krajach

Emilia Waszczuk
17.02.2021  13:23
Ebola powraca. Alarm w ośmiu krajach
Ebola powraca. Alarm w ośmiu krajach Fot: Gorlov-KV/Shutterstock

Kolejne przerażające zagrożenie - powraca Ebola. Światowa Organizacja Zdrowia już ostrzega przed epidemią, a w pomoc państwom objętym zagrożeniem zaangażowały się Stany Zjednoczone.

Koronawirus to nic w porównaniu z epidemią, która może za chwilę wybuchnąć... W Gwinei potwierdzono kolejne przypadki zakażenia Ebolą. Kilka dni wcześniej wirusa wykryto także w Demokratycznej Republice Konga.

Ostatnie przypadki eboli w Gwinei potwierdzono w 2016 roku, teraz niespodziewanie wirus wykryto (tylko od niedzieli) u 10 osób, spośród których połowa już zmarła.

Ebola wraca. Alarm w sześciu krajach

WHO zaalarmowała sześć kolejnych  afrykańskich krajów o ryzyku epidemii. Mowa o państwach sąsiadujących z Gwineą, czyli Sierra Leone, Liberii, Senegalu, Gwinei-Bissau, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Mali. Większość z nich zmagała się z epidemią w latach 2014-2016.

Ostrzegliśmy sześć krajów (...) które działają szybko, by się przygotować i być gotowe  i wykrywać potencjalne infekcje

- powiedziała ekspertka WHO Margaret Harris.

Swoją pomoc finansową dla państw zagrożonych epidemią zadeklarowały Stany Zjednoczone. - Nie możemy odpuścić - nawet w czasie gdy walczymy z Covidem, musimy zapewnić finanse na bezpieczeństwo zdrowotne na całym świecie - powiedziała rzeczniczka prezydenta USA Jen Psaki.

Natychmiastowe szczepienia przeciw wirusowi Ebola podjęto już w Demokratycznej Republice Konga, w prowincji Kibu Północne. Pozostałe zagrożone kraje mają dopiero przygotowywać się na ryzyko epidemii. Już wiadomo, że za wykryte w ostatnich dniach przypadki zakażeń, odpowiada ten sam szczep wirusa, co w poprzednich epidemiach.

Gorączka krwotoczna ebola - co to?

Wirus eboli wywołuje gorączkę krwotoczną - bardzo groźną i zaraźliwą chorobę. Wirus wykryto po raz pierwszy w 1976 roku w Zairze, gdzie spośród 318 zarażonych osób zmarło aż 280 osób!

Do zakażenia ebolą dochodzi przez płyny ustrojowe, czyli drogą kropelkową przez kontakt z chorym, przez krew, ślinę czy wydzieliny, ale też przez kontakt ze skażonymi przedmiotami.

Śmiertelność gorączki krwotocznej szacuje się na 60-90 procent. Wirus w organizmie człowieka wylęga się od 2 do nawet 21 dni. Jako pierwsze pojawiają się takie objawy jak nagły skok temperatury ciała, ból głowy, gardła i mięśni oraz uczucie rozbicia. Następnie zaczyna się męczący suchy kaszel i wysypka na skórze. Mniej więcej po tygodniu od wystąpienia pierwszych objawów, dochodzi do zaburzeń krzepnięcia - pojawia się krwista biegunka i krwotoki z jam ciała. Wirus może doprowadzić do zapalenia wątroby, płuc, nerek, jąder, trzustki czy mięśnia sercowego.

Większość chorujących szybko staje się odwodniona, dochodzi do skrajnego wyczerpania i śpiączki, a następnie śmierci. Co ciekawe, niektórzy zakażeni samoistnie zdrowieją - naukowcom nie udało się jak na razie ustalić, jak to możliwe.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze