18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie nowa pandemia?

Śmiertelny wirus wykryty w Azji! Zabija 75 proc. chorych

09.09.2021  15:14
Wirus Nipah atakuje w Azji
Wirus Nipah atakuje w Azji Fot: Nikolay Antonov/Shutterstock

Indie nadal nie mogą poradzić sobie z koronawirusem, tymczasem kraj atakuje już kolejny niebezpieczny patogen. W stanie Kerala odnotowano śmierć z powodu zakażenia wirusem Nipah. WHO szacuje, że tajemnicza zaraza zabija nawet 75 proc. chorych.

Indyjski rząd przygotowuje się do walki z nowym, wyjątkowo niebezpiecznym wirusem Nipah. Do tej pory zakażenie wykryto u 12-letniego chłopca, który zmarł kilka dni temu. Pozytywne wyniki testów otrzymało również dwóch pracowników służby zdrowia.

Wirusa wykryto u 12-letniego chłopca, który zmarł w sobotę wkrótce po zakażeniu - informuje "The Washington Post".

Władze ustalają, kto jeszcze miał kontakt z chorym chłopcem. Do wtorku przebadano łącznie 50 osób, które mogą być nosicielami Nipah. Jak informuje szef indyjskiego resortu zdrowia, pierwsze osiem próbek miało negatywny wynik.

Wirus Nipah atakuje Indie

Nipah pierwszy raz został zidentyfikowany w 1997 roku podczas epidemii w Malezji. Zarazę roznoszą owocożerne nietoperze, trzoda chlewna, a także ludzie. Do tej pory nie wyprodukowano szczepionki, która mogłaby ochronić przed infekcją. Do walki z chorobą stosowane jest leczenie wspomagające.

Objawy zakażenia wirusem Nipah często można pomylić ze zwykłą grypą. Chorzy najczęściej skarżą się na drgawki, wymioty oraz wysoką temperaturę. W ostrzejszych przypadkach dochodzi do problemów z oddychaniem i zapalenia mózgu. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku koronawirusa, czasem choroba nie daje żadnych objawów. WHO szacuje, że śmiertelność w przypadku zakażenia Nipah wynosi od 40 do 75 procent.

Czytaj także
Przeczytaj więcej