18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Komary przyniosą śmierć?

Tropikalna epidemia uderza w Europie. Polska zagrożona!

Wojciech Kozicki
28.04.2020  11:14
Choroby tropikalne uderzają w Europie - małpia ospa, denga i gorączka Zachodniego Nilu
Choroby tropikalne uderzają w Europie - małpia ospa, denga i gorączka Zachodniego Nilu Fot: JOHN WESSELS/AFP/EAST NEWS - zdjęcie ilustracyjne

Koronawirus to nie jedyny problem. Okazuje się, ze z mroku wypełza kolejne niewidzialne zło. Ludzkość jeszcze nie uporała się w patogenem z Wuhan, a już zaczyna ją atakować wirus dengi. Objawy tej tropikalnej choroby przypominają te, które występują podczas SARS-CoV-2. Czy Polska jest zagrożona?

Epidemia dengi się nasila. Obecnie cierpią z jej powodu głównie kraje tropikalne, a konkretnie francuskie terytoria zamorskie, chociaż media o tym milczą. Świat zajęty jest koronawirusem, a w Gujanie Francuskiej oraz na Majotcie i Reunionie szpitale przepełnione są z powodu wirusa dengi. Służby ujawniły, że Reunion zmaga się z dengą od kilku lat, a w 2019 roku zachorowało tam 18 tys. osób. Tymczasem w obecnym roku odotowano tam 4 tys. przypadków.

Dwiema chorobami można zarazić się w różny sposób - koronawirus przenoszony jest przez człowieka, a wirus dengi przez ugryzienie komara tygrysiego - ale ich objawy kliniczne są podobne: kaszel, gorączka, ból głowy czy bóle mięśni  - Radio ZET czytuje Agencję AFP.

Dla porównania, na Majotcie pod początku roku na dengę zmarło 12 osób. Koronawirus zabił tam jedynie 4 osoby.

Choroby tropikalne w Europie - denga atakuje

Denga to choroba tropikalna, ale eksperci ostrzegają, że Europa nie jest bezpieczna. Przenoszące ją komary już dawno dotarły na Stary Kontynent, a zmiany klimatu bardzo im sprzyjają. Jak przypomina medonet.pl, wirus dengi już szaleje w południowej Europie, a na Maderze zachorowało niedawno kilka tysięcy turystów. Co gorsza, we Włoszech, Chorwacji, południowej i środkowej Francji, południowych Niemczech, Grecji, Albanii, Białorusi, Portugalii i Hiszpanii atakuje już gorączka Zachodniego Nilu.

Epidemia dengi w Polsce

Czy denga dotrze do Polski? Dr wirusologii Włodzimierz Gut z Państwowego zakładu Higieny jest pewny, że będziemy musieli zmierzyć się z tą epidemią, chociaż nie potrafi przewidzieć kiedy to nastąpi.

Pamiętamy historię odry: w Europie choroba małych dzieci, w Ameryce Południowej wyniszczała całe plemiona indiańskie. Skoro nie jesteśmy w stanie przewidzieć, z jakim wariantem wirusa będziemy mieli do czynienia, ani jakie będą jego efekty, może się okazać, że przebieg ewentualnych zakażeń gorączką będzie w naszym kraju łagodniejszy niż w Afryce. Ale może się też okazać cięższy niż tam – ostrzega prof. Gut (Medonet)

Zagłosuj

Czy koronawirus to broń biologiczna?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze