18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe informacje

Wkrótce szczepienia nastolatków. Decyzja w tym tygodniu

04.05.2021  14:45
Niebawem ruszą szczepienia nastolatków
Niebawem ruszą szczepienia nastolatków Fot: Africa Studio

Jeszcze w tym tygodniu agencja FDA wyda zgodę na użycie preparatu Pfizera u dzieci powyżej 12 roku życia. Szczepienia mają ruszyć przed końcem wakacji.

Do oficjalnego wydania zgody przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków dojdzie jeszcze w tym tygodniu. Decyzję podjęto po opublikowaniu wyników badań Pfizera. Jak donoszą badacze, szczepionka u dzieci w wieku od 12 do 15 lat daje takie same efekty jak u starszych osób.

W testach wzięło udział 2250 dzieci. Żadna z badanych osób nie została zakażona po przyjęciu szczepionki. Efekty uboczne były podobne jak u osób dorosłych, czyli bóle mięśni, głowy oraz podwyższona temperatura. Objawy nasilały się po przyjęciu drugiej dawki.

Wkrótce ruszają szczepienia dzieci

Jak donosi AP, szczepienia dzieci w USA mają ruszyć jesienią tego roku. Dodatkowo latem zapadnie decyzja w sprawie szczepień nastolatków preparatem Moderny.

Obecnie około 44 proc. Amerykanów została zaszczepiona co najmniej jedną dawką preparatu przeciw COVID-19. Władze liczą, że dopuszczenie szczepień u najmłodszych zmniejszy liczbę zakażeń oraz pozwoli na otwarcie szkół w następnym roku szkolnym.

Niestety czołowi amerykańscy eksperci twierdzą, że uzyskanie odporności zbiorowej dzięki szczepieniom jak na razie będzie niemożliwe, a COVID-19 pozostanie w kraju na dłużej. Trwająca kampania pozwoli za to na zredukowanie objawów i zmniejszenie liczby hospitalizacji.

logo Tu się dzieje