18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Amerykanie ostrzegają

Putin chce przenieść wojnę do innego kraju. Niepokojące doniesienia

10.05.2022  18:56
Władimir Putin nie zatrzyma się na Donbasie
Władimir Putin nie zatrzyma się na Donbasie Fot: AFP/EAST NEWS

Amerykański wywiad ostrzega, że Władimir Putin jest gotów przenieść wojnę do Naddniestrza. Zdaniem dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines w Rosji wkrótce może zostać wprowadzony stan wyjątkowy, który zwiększyłby społeczne poparcie dla wojny w Ukrainie.

Dyrektor Wywiadu Narodowego w gabinecie Joego Bidena twierdzi, że zwycięstwo w Donbasie nie zaspokoi apetytu Władimira Putina. Jeśli operacja na wschodzie zakończy się sukcesem, Rosjanie mogą ruszyć na południe kraju.

Zdaniem Haines do krótkoterminowych celów Putina zalicza się okrążenie ukraińskich obrońców, utrzymanie "mostu lądowego" łączącego Krym z Donbasem, utrzymanie kontroli nad Chersoniem, a także utworzenie "mostu", który połączy Krym z mołdawskim Naddniestrzem. Region ten należy do Mołdawii, lecz od ponad dwudziestu lat jest kontrolowany przez Rosjan.

Putin chce osłabić Zachód

Haines uważa, że wkrótce Władimir Putin zechce wprowadzić w kraju stan wyjątkowy, by zyskać w ten sposób większe poparcie dla prowadzonej wojny.

Rosja nie jest w stanie zdobyć i utrzymać pożądanych przez siebie terytoriów w Ukrainie bez ogłoszenia mobilizacji, wobec czego prezydent Władimir Putin może zdecydować się na bardziej radykalne kroki - mówiła.

Szefowa wywiadu dodała, że Kreml liczy na osłabienie Europy i USA, dzięki czemu Zachód mógłby znieść część sankcji w celu wyhamowania inflacji oraz zwalczenia niedoboru żywności. Do tej pory jednak nic nie wskazuje na takie działania, a Europa oraz USA w większości stanowczo potępiają działania Moskwy.