18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Chce zniszczyć Ukrainę

Putin gotowy na "plan B". Jest przerażony ukraińskim oporem

21.03.2022  12:21
Władimir Putin gotowy na "plan B"
Władimir Putin gotowy na "plan B" Fot: EVGENIA NOVOZHENINA/AFP/East News

Zacięty opór ukraińskich żołnierzy oraz ogromne straty, jakie ponoszą okupanci, zaskoczyły Władimira Putina. Rosyjska ofensywa stanęła, przez co okupanci bezlitośnie bombardują ukraińskie miasta, chcąc tym samym zmusić Kijów do ustępstw. Jeśli to nie pomoże, Kreml może wprowadzić "plan B".

Opracowany przed wojną plan Władimira Putina zakładał błyskawiczne zajęcie ukraińskiej stolicy, a następnie wymianę tamtejszych władz na prorosyjski rząd marionetkowy. Opór Ukraińców, odwaga Wołodymyra Zełenskiego i nieudolność Rosjan sprawiły, że strategia ta okazała się niemożliwa do realizacji.

Obecnie ofensywa Rosjan znacznie spowolniła, a na wielu kierunkach wręcz stanęła. Okupanci chcą zastraszyć Kijów, zrównując z ziemią kolejne miasta i wioski. To ma przekonać Zełenskiego do zaakceptowania roszczeń terytorialnych dotyczących terenów na wschodzie i południu Ukrainy.

Putin przygotował "plan B"

"WSJ" powołując się na administrację Bidena dodaje, że jeśli żądania mimo wszystko zostaną odrzucone, armia Putina rozpocznie realizację "planu B", polegającego na kontynuowaniu ofensywy poprzez stosowanie "taktyki oblężniczej". Tym sposobem walki mogą potrwać jeszcze kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Urzędnicy podkreślają też, że jeśli Rosjanie zaczną odnosić znaczące sukcesy, taktyka może ulec zmianie. Nic jednak nie wskazuje na to, by konflikt miał się zakończyć w najbliższym czasie. "WSJ" zaznacza, że wypowiedzi informatorów nie są oceną wywiadowczą, a tylko "poglądem niektórych amerykańskich urzędników mających dostęp do tajnych informacji".

Czytaj także