18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Stracił cierpliwość

Putin wściekły na swoich ludzi. Wywalił kolejnego dowódcę

03.06.2022  20:54
Władimir Putin wymienia dowódców
Władimir Putin wymienia dowódców Fot: AP Pool/Associated Press/East News

Według doniesień Conflict Intelligence Team (CIT) generał Aleksander Dwornikow, znany też jako "rzeźnik z Syrii" przestał dowodzić rosyjską ofensywą w Ukrainie. Wojskowy nie spełnił oczekiwań Władimira Putina, który jest coraz bardziej wściekły na nieudolność swoich żołnierzy.

Wojna w Ukrainie od samego początku nie idzie po myśli Władimira Putina. Prezydent Rosji musi zaniżać swoje początkowe cele, co wywołuje w nim ogromną frustrację. Mocno obrywa się dowódcom i osobom z jego otoczenia, którzy lawinowo tracą swoje posady. Okazuje się, że mimo kolejnych roszad, sytuacja pozostaje bez zmian.

Putin wymienia dowódców

Analitycy CIT uważają, że generał Aleksandr Dwornikow wyznaczony kilka tygodni temu na dowódcę "operacji wojskowej" w Ukrainie stracił stanowisko. Jego miejsce zajął wiceminister obrony Giennadij Żydko.

Jest byłym dowódcą Wschodniego Okręgu Wojskowego (Rosji), którym dowodził do listopada 2021 roku, po czym został wiceministrem obrony Rosji. Oznacza to, że jest głównym zastępcą dowódcy, głównym instruktorem politycznym (politrukiem) armii rosyjskiej - stwierdził jeden z analityków CIT, Rusłan Lewin.

Dwornikow, nazywany "rzeźnikiem Syrii" dowodził wcześniej operacją militarną w tym kraju. Swój pseudonim zawdzięcza niezwykłej brutalności swoich podwładnych. Jednak jego bestialskie doświadczenie na nic się zdało w obecnej wojnie.

Nowym celem Putina jest przejęcie kontroli nad Donbasem do lipca. Jeśli cel ten nie zostanie zrealizowany, zapewne Giennadij Żydko również pożegna się ze stołkiem.

Czytaj także