18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Można im uwierzyć?

Właściciele psów częściej chorują na COVID-19? Nowe badania

Bartłomiej Ciepielewski
17.11.2020  17:13
Spacery są groźne?
Spacery są groźne? Fot: Olena Yakobchuk/Shutterstock

Nawet całkowity lockdown nie może zatrzymać w domach naszych czworonogów. Spacer z pupilem to codzienny obowiązek wielu właścicieli. Według badaczy takie wyprawy mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Granadzie oraz Szkole Zdrowia Publicznego w Andaluzji sugerują, że spacer z czworonogiem może bardziej narażać na zakażenie wirusem. Psy, które miały styczność z zakażonymi powierzchniami mogą na sierści przenosić zarazki.

Badania w formie ankiety przeprowadzono na ponad 2000 obywateli. W momencie, gdy badany odpowiadał twierdząco na pytanie o przechorowanie COVID-19, zagłębiano się w szczegóły jego życia codziennego. Celem było wykrycie czynności zwiększających ryzyko zachorowania. Naukowcy po analizie odpowiedzi ustalili, że wyprowadzanie pupila na spacer może zwiększyć ryzyko zachorowania na COVID-19.

Mieszkanie z psem, którego [badani] wyprowadzali na spacery na zewnątrz, podnosiło ryzyko [zachorowania] o 78 procent - brzmi opinia badaczy.

Przedstawione wyniki badania budzą wiele wątpliwości, lecz planowana jest szczegółowa analiza takiego wyniku.

Czy psy chorują na koronawirusa?

Część właścicieli zastanawia się, czy pupile mogą zachorować na COVID-19. Według specjalistów jest to bardzo mało prawdopodobne.

Nasze psy i koty mogą złapać od nas COVID-19, kiedy mieszkają z nami, ale robią to tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach - poinformował prof. James Wood, specjalista z Uniwersytetu Cambridge.

Spacery to nieodłączny element dnia wielu naszych pupili. Czy powinniśmy uważać gdzie chodzimy?