18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Epidemia jak z horroru

Starsi ludzie z koronawirusem będą pozostawieni na śmierć

Wojciech Kozicki
17.03.2020  08:14
Włochy kontra koronawirus - śmiertelność wzrasta, seniorzy mogą nie otrzymać pomocy medycznej
Włochy kontra koronawirus - śmiertelność wzrasta, seniorzy mogą nie otrzymać pomocy medycznej Fot: Facebook/Caffeina

Koronawirus w Polsce to jak na razie rozpędzająca się epidemia. Tymczasem sytuacja we Włoszech jest dramatyczna, a SARS-COV-2 masakruje kraj. Liczba zakażonych i zmarłych rośnie lawinowo, prognozy przerażają. Media podają, że jeśli zabraknie sprzętu i personelu medycznego, osoby starsze mogą nie otrzymać pomocy i zostaną zostawione na śmierć.

Włochy przegrywają, koronawirus jest poza kontrolą. Bilans zakażonych wynosi już ponad 27980 tys. osób, liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła 2150. Pracownicy służby zdrowia biją na alarm, że dają już rady, a do tego kończy się odzież ochronna, która i tak jest marnej jakości. W szpitalach brakuje również respiratorów.

Burmistrz Bergamo Giorgio Gori apeluje o pomoc, bo w ciągu kilku godzin system opieki zdrowotnej może się w Lombardii po prostu zawalić. Szef Obrony Cywilnej i rządowy komisarz do spraw kryzysu Angelo Borrelli zapewnia, że masek i sprzętu nie zabraknie, ale okazuje się, że to może być kłamstwo.

Kto przeżyje, a kto umrze? Zadecyduje wiek pacjenta i stan zdrowia. Tak to działa na wojnie – powiedział jeden z włoskich lekarzy. (telegraph.co.uk)

„The Telegraph” podaje, że dotarł do tajnego protokołu departament ochrony ludności regionu Piemontu. Znajduje się w nim informacja, że jeśli sytuacja we Włoszech będzie nadal się pogarszać, nie wszyscy otrzymają pomoc medyczną i trzeba będzie decydować, których pacjentów ratować. Dla osób starszych może to być wyrok śmierci.

Zobacz także

Kryteria dostępu do intensywnej terapii w nagłych wypadkach muszą obejmować wiek poniżej 80 roku życia i wynik chorób współistniejących według indeksu Charlsona (wskazujący na to, ile innych stanów chorobowych ma pacjent) niższy niż 5. Rozważona zostanie również zdolność pacjenta do powrotu do zdrowia po resuscytacji – podaje „Fakt.pl

Już teraz anestezjolog szpitala Giovanni XXIII w Bergamo Christian Salaroli ostrzegł, że osoby w wieku 80-95 lat, mające niewydolność oddechową z powodu COVID-19, prawdopodobnie nie będą ratowane.

Jak podaje nytimes.com, dramat osob starszych z koronawirusem już się zaczął, bo gdy umierają, nie mogą pożegnać się z bliskimi. Odchodzą z tego świata samotne, a do tego nie można im urządzić pogrzebu.

Koronawirus - najważniejsze informacje o chorobie: