18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

rośnie liczba ofiar

Włochy zmieniają się w Wuhan. 11 gmin zamkniętych, wojsko na ulicach

Emilia Waszczuk
24.02.2020  13:04
Włochy zmieniają się w Wuhan. 11 gmin zamkniętych, wojsko na ulicach
Włochy zmieniają się w Wuhan. 11 gmin zamkniętych, wojsko na ulicach Fot: Carlo Cozzoli/FOTOGRAMMA/SIPA/SIPA/East News

Koszmarne doniesienia z Włoch. W Lombardii w poniedziałek zmarła piąta ofiara koronawirusa. Włosi odgradzają "czerwone strefy".

Koronawirus zbiera żniwo we Włoszech. Od soboty do południa w poniedziałek COVID-19 zabił już pięć osób, stwierdzono 219 przypadków zachorowań.

Do pięciu wzrosła we Włoszech liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa

- powiedział w poniedziałek szef Obrony Cywilnej i rządowy komisarz ds. kryzysu sanitarnego Angelo Borrelli (PAP).

Tak jak w poprzednich czterech przypadkach, zgon odnotowano w Lombardii - najmocniej dotkniętym koronawirusem regionie Włoch. Ofiarą wirusa jest 88-letni mężczyzna.

Czerwone strefy

W poniedziałek we Włoszech wyznaczono tak zwane "czerwone strefy", czyli miejsca, w których istnieje największe zagrożenie zarażenia koronawirusem. W związku z tym zamknięto 11 gmin - nie można do nich wjechać ani z nich wyjechać.

Zamknięte gminy to: Casalpusterlengo, Codogno, Castiglione d’Adda, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo i San Fiorano w regionie Bassa Iodidiana, oraz gmina Vo' Euganeo w Wenecji Euganejskiej.

W Lombardii zamkniętych została część szkół, barów i sklepów, odwołano też imprezy masowe. W niedzielę arcybiskup Mediolanu poinformował o odwołaniu wszystkich mszy świętych. Włosi szturmują ostatnie otwarte sklepy oraz apteki i robią zapasy - półki zaczynają świecić pustkami. Na drogach ustawiono blokady, których pilnuje 500 policjantów i żołnierzy. Mieszkańcy proszeni są, by w miarę możliwości nie wychodzić z domów.

Zalecenia dla turystów

W poniedziałek rano szef GIS zalecał Polakom wracającym z Włoch szczególną ostrożność, wzmożoną higienę i niepanikowanie. Wiceminister zdrowia zapatruje się na sprawę nieco inaczej - apeluje, by turyści z Włoch kontaktowali się z sanepidem. Co więcej, radzi, by do słonecznej Italii w ogóle nie wyjeżdżać.

Główne zalecenie jest takie, aby nie wyjeżdżać w te rejony. Zrezygnować z odpoczynku. Mamy też wstępne rekomendacje dla osób, które wróciły z północnych Włoch, z tych miejsc, gdzie są ogniska koronowirusa. Zalecamy, by natychmiast skontaktowały się z Państwową Inspekcją Sanitarną. Być może zostaną objęci 14-dniową kwarantanną

- powiedział w TV24 Waldemar Kraska.