18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaszczep się, albo zapłać!

Paszporty covidowe już są! Rząd nakłada kary za ich brak

Wojciech Kozicki
06.08.2021  21:02
Paszporty covidowe we Włoszech. Za brak covidowej przepustki grożą  wysokie kary finansowe
Paszporty covidowe we Włoszech. Za brak covidowej przepustki grożą wysokie kary finansowe Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Czy rząd może karać osoby niezaszczepione? Tak, czego dowodem jest decyzja władz Włoch. Od piątku we Włoszech bez certyfikatu covidowego nie można wejść m.in. do barów, restauracji, lodziarni, basenów, siłowni, muzeów, kin, parków rozrywki, kasyn, term, nie można też uczestniczyć w targach. Włochom za brak przepustki grozi wysoka kara.

Paszporty covidowe stały się faktem, a włoski rząd wywiera coraz większą presję na obywatelach, by się szczepili. Aby wejść m.in. do barów, restauracji, lodziarni, basenów, siłowni, muzeów, kin, parków rozrywki, kasyn, term, należy mieć przepustkę  COVID-19, czyli tzw. „Green Pass”. Jest ona wystawiana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, pokonania zakażenia lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa z ostatnich 48 godzin. Musi posiadać ją każdy  w wieku powyżej 12 roku życia. Jest dostępna w wersji papierowej i cyfrowej. Co więcej, w pierwszych szpitalach w kraju od piątku możliwe będą wizyty tylko po okazaniu przepustki.

Paszporty covidowe we Włoszech. Rząd nakłady kary

Rząd Mario Draghiego się nie cacka. Za brak przepustki w miejscu, w którym jest wymagana, grozi kara do 400 euro. Co więcej, lokale będą regularnie kontrolowane, czy sprawdzą przepustki klientów. Jeśli zostaną przyłapane na ignorowaniu przepisów, zostaną tymczasowo zamknięte. Federacja branży gastronomicznej zapewnia, że właściciele barów i restauracji będą sprawdzać covidowe przepustki, ale nie mają zamiaru kontrolować dokumentów tożsamości klientów.

Ponadto na liście takich miejsc dostępnych po okazaniu przepustki są baseny, siłownie, kluby fitness, hale sportowe, muzea, zabytki, teatry, kina, ośrodki kultury, parki rozrywki, termy. Green Pass trzeba będzie okazać także przy wejściu na imprezy targowe, do salonów gier, kasyn i zakładów bukmacherskich – pisze Interia.pl.

Antyszczepionkowcy we Włoszech protestują

Przepustki covidowe wywołały ogromne we Włoszech ogromne emocje. Odbyły się już protesty ich przeciwników, a restauratorzy, którzy deklarują sprawdzanie przepustek, są atakowani i otrzymują pogróżki. W Apulii policjanci ze specjalnego oddziału do walki z terroryzmem prowadzą już dochodzenie w związku z zawiadomieniem złożonym przez restauratora. Dziennik "Corriere della Sera" podał, że na jednym z komunikatorów 30 tysięcy jego użytkowników rozpowszechnia nazwy lokali w całych Włoszech, nawołując do pozostawiania w internecie złych recenzji, by zniszczyć ich reputację.