18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

katastrona nadciąga?

Wulkan się zapada! WYWOŁA NISZCZYCIELSKIE TSUNAMI?

Emilia Waszczuk
04.10.2021  11:31
Wulkan Cumbre Vieja się zapada. Wywoła tsunami?
Wulkan Cumbre Vieja się zapada. Wywoła tsunami? Fot: DESIREE MARTIN/AFP/East News

Trwa dramat na Wyspach Kanaryjskich. Zapadła się jedna ze ścian wulkanu Cumbre Vieja. Sprawdzą się złowieszcze teorie i erupcja wywoła gigantyczne tsunami?

Wulkan Cumbre Vieja wybuchł w połowie września, a jego erupcja nadal trwa i nie wiadomo, kiedy się skończy. Zabójczo gorąca magma (ponad 1000 stopni Celsjusza) rozlewa się po wyspie La Palma, spaliła już ponad 700 domów, zniszczyła uprawy i plantacje, zmusiła do ewakuacji tysiące mieszkańców. Co gorsza, zbocze wulkanu ciągle pęka, tworząc nowe kratery i już wiadomo, że lawa może pochłonąć kilka kolejnych miast i miejscowości.

Hiszpański rząd zapowiedział, że przekaże 206 milionów euro na pomoc mieszkańcom La palmy. Czy to wystarczy? W niedzielę doszło do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia.

Wulkan Cumbre Vieja się zapada

Nastąpił kolejny, potężny wybuch. Gorąca lawa eksplodowała wysoko w powietrze, a mieszkańcy wyspy mogli usłyszeć potężny huk. Jak się okazało, zapadła się północna strona wulkanu, a erupcja przybrała na sile. Nowy strumień magmy płynie na kolejne domy, ludzie uciekają z zagrożonych terenów.

Cumbre Vieja dawał o sobie znać ponad tydzień przed wybuchem. Przez siedem dni odnotowano ponad 25 tysięcy wstrząsów! Wtedy też spekulowano, co może wydarzyć się, jeśli wulkan się zapadnie, a ziemia osunie się do oceanu.

Wulkan Cumbre Vieja wywoła tsunami?

Najczarniejsze wizje zakładały wywołanie tym wydarzeniem gigantycznego tsunami, którego fala mogłaby zatopić wschodnie wybrzeże USA i część Europy. Czy to możliwe? Na to nurtujące pytanie odpowiedział na łamach The Guardian wulkanolog Robin George Andrews. Naukowiec uspokaja: niebezpieczeństwo jest znikome.

Tak dramatyczne zawalenie się ściany bocznej Cumbre Vieja jest prawie niemożliwe. Wulkan ten jest strukturalnie stabilny. Aby doszło do zawalenia się zbocza, potrzebna byłaby ogromna eksplozja wulkaniczna, która zbiegłaby się w czasie z wyjątkowo silnym trzęsieniem ziemi. Prawdopodobieństwo takiej zbieżności jest tak małe, że nie warto się nad tym zastanawiać

- powiedział. (za TVN meteo).

Czytaj także